• BIST 89.113
 • Altın 146,730
 • Dolar 3,6439
 • Euro 3,9308

  Eğitim Bir-Sen'den açıklama

  23.09.2009 10:12
  Eğitim Bir-Senden açıklama
  Eğitim Bir-Sen Aydın Şube Başkanı Mehmet Şirinkaya; 2009-2010 eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle yaptığı açıklamasında, sorunsuz bir Türkiye için mantalitenin değişmesi gerektiğini iddia etti.
  Eğitim Bir-Sen'den açıklama Eğitim Bir-Sen'den açıklama Eğitim Bir-Sen'den açıklama

  Yaklaşık 16 milyon öğrenci ve 680 bin öğretmen için 2009-2010 eğitim öğretim yılı birçok sorunla birlikte umut ve heyecanla başladığını kaydeden Mehmet Şirinkaya, “Eğitim hizmet kolunda örgütlü bir sendika olarak her öğretim yılının başında, ortasında ve sonunda, çalışma alanımızda yaşanan sorunlara ilişkin tespitlerimizi ve çözüm önerilerimizi kamuoyuyla paylaşmayı bir görev addediyoruz. Ülkemizin ekonomik, sosyal, psikolojik sorunlardan arındırılması; mutlu, müreffeh bir toplum yapısının tesisi, ancak bir mantalite değişikliğiyle mümkündür. Devletin vatandaşına, vatandaşın devletine bakışını değiştiren bir silkinme, ilişkilerin esasını oluşturan anayasanın insana göre devleti tanımlayan bir yaklaşımla, yeniden örülmesiyle mümkündür” dedi.
  “Grevli ve Toplu Sözleşmeli Sendika, sendikal mücadelenin olmazsa olmazıdır” diyen Şirinkaya, “Yeni anayasadan çalışanlar açısından beklentimiz, hizmet ve üretim sektöründe çalışanların ayrı haklarla donatılmasından vazgeçilmesidir. Son toplu görüşmelerde bir kez daha görülmüştür ki çağdaş düzeyin altındaki donatılarla sürdürülen sendikal mücadelede kamu görevlilerini tatmin edecek neticeler alınamamaktadır. Anayasal ve yasal düzenlemelerle grevli ve toplu sözleşmeli bir sendikal mücadelenin önü açılmalıdır. Bu manada devlet çalışanına güvenmelidir. Kamu çalışanlarına dönük siyaset yasağı kaldırılmalıdır. Ülkenin nitelikli insanlarının siyasetin her kademesinde ortaya koyacağı katkının ülkenin daha iyi yönetilmesine, siyasete zihinsel birikimin yön vermesine vesile olacağı unutulmamalıdır. Kamu çalışanlarının demokratik haklarının geliştirilmesi ve sendikal faaliyetlerin düzeyinin artırılmasıyla ilgili sağlanacak bir açılım, çalışanların mutluluğuna hizmet edeceği gibi ülkemizin sorunlarının çözümüne ilişkin paydaş bir yaklaşımı da hayata geçirecektir” diye konuştu.
  Öğretmen açığının farklı şekillerde kapatılmaya çalışılmasından vazgeçilmesi gerektiğini savunan Şirinkaya, şunları söyledi: “Öğretmen açığı sözleşmeli, vekil, ücretli öğretmen alımıyla kapatılmaya çalışılmaktadır. Öğretmenin vekili, sözleşmelisi, ücretlisi olmaz. Doktorun, hâkimin, polisin vekili, sözleşmelisi, ücretlisi olmadığı gibi öğretmenin de olmaz, olmamalıdır. Vekil ve ücretli öğretmenlik uygulamasına son verilmeli, mevcut sözleşmeliler de derhal kadroya geçirilmelidir. Mevcut sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçiş sürecine ilişkin bir takvim belirlenmeli, kadroya geçişleri sağlanan öğretmenlerin sözleşmeli olarak çalıştıkları hizmet bölgeleri ve çalışma süreleri dikkate alınarak hizmet puanı verilmeli, sözleşmelilikte geçen süreler dikkate alınarak adaylık sürecinden muaf tutulmalı, derece ve kademe intibakları sağlanmalı, zorunlu hizmet bölgelerinde görev yaptıkları süreler, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği"nde ön görülen zorunlu çalışma sürelerinden düşürülmelidir”

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim