• BIST 108.352
 • Altın 143,327
 • Dolar 3,5324
 • Euro 4,1408

  Ege Ports'tan üstün başarı

  02.07.2009 16:48
  Son yıllarda ciddi başarılara imza atarak kruvaziyer limanı alanında Türkiye’yi uluslararası arenaya taşıyan Kuşadası Limanı işletmecisi Ege Liman İşletmeleri’nin (Ege Ports) başarıları sınırları aştı.
  Ege Portstan üstün başarı
  Ege Ports'tan üstün başarı Ege Ports'tan üstün başarı Ege Ports'tan üstün başarı

  Dünyanın en güvenli limanlarından biri olarak gösterilen ve çok sayıda uluslararası ödül alan Kuşadası Limanı, know-how ihraç etmeye başladı. Dünyanın önemli limanlarının liman işletmeciliği konusunda danışmanlık almak için sıraya girdiği Kuşadası Limanı"nı son olarak Florida International University"den öğrenci ve öğretim üyelerinden oluşan bir grup ziyaret ederek bilgi aldı.
  Miami Limanı başta olmak üzere çok sayıda marina ve kruvaziyer limanının yer aldığı ABD"nin Florida Eyaleti"nde bulunan Florida International University Business College"dan 41 öğrenci ve 3 öğretim görevlisi Kuşadası Limanı"nın başarısını incelemek üzere Kuşadası"na geldi. Amerikalı öğrenciler, Ege Ports Genel Müdürü Aziz Güngör ve Pazarlama Direktörü Figen Semerciyan"dan limanın işletmesi, liman gelirlerinin artırılması, güvenlik, ziyaretçi sayısı ve gelen gemilerin ağırlanması gibi konularda bilgi aldılar. Türkiye"nin limancılık konusunda son yıllarda kat ettiği mesafenin önemine dikkat çeken Ege Ports Genel Müdürü Aziz Güngör, “Limancılık konusunda ön plana çıkmış ülkelerin bile bize gelerek, bilgi alıyor olması ülkemiz adına çok büyük bir gurur kaynağı. Çalışmalarımızın yurtdışında da dikkat çekmesi ve referans kabul ediliyor olmasından mutluluk duyuyoruz. Amerikalı öğrencilerin Kuşadası"na gelerek bizden bilgi alması da kruvaziyer limancılığı konusunda kaydedilen başarının en büyük göstergelerinden biri oldu” diye konuştu.
  GEMİ VE YOLCU SAYISI 2"YE KATLANDI
  2003 yılında gerçekleştirilen özelleştirme ihalesinden sonra Ege Ports tarafından yönetilmeye başlanan Kuşadası Limanı"na gelen gemi ve yolcu sayısı ikiye katlandı. Daha önce 300 olan yıllık gemi sayısı özelleştirme sonrası 680"e, yolcu sayısı ise 250 binden 530 bine yükseldi. Ege Ports tarafından limana 25 milyon dolarlık yeni yatırım gerçekleştirilirken, yatırım kapsamında terminal binası büyütülerek yenilendi ve limana ayrıca butik bir alışveriş merkezi eklendi. Dünyadaki kruvaziyer limanları genellikle birkaç kruvaziyer firmasına hizmet verirken, Kuşadası Limanı 37 değişik firmaya hizmet veriyor.
  ÖDÜLE DOYMUYOR
  Yapılan yatırımlar ve geniş pazarlama aktiviteleri ile Kuşadası Limanı"nı operasyonel ve güvenli bir liman haline getirerek önemli başarılara imza atan Ege Ports, bugüne kadar çok sayıda yerli ve yabancı kuruluş tarafından verilen birçok ödülü kazanarak bu başarısını taçlandırdı. Dünyada denizcilikle ilgili yayınlar arasında en eski ve prestijli yayın olarak kabul edilen Lloyd"s List tarafından düzenlenen Lloyd"s List Türkiye Denizcilik Ödülleri"nde, Ege Ports, “Yılın Turistik Yolcu Limanı” ödülünü kazandı. Altın Çıpa, Skalite "07 ödüllerine layık görülen Ege Ports, dünyanın en önemli turizm örgütü Uluslararası Kurvaziyer İşletmecileri Birliği tarafından “Dünyanın En Güvenli Limanı” unvanının da sahibi oldu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim