• BIST 104.001
 • Altın 145,411
 • Dolar 3,5083
 • Euro 4,1894

  Efeler Kent Konseyi

  23.06.2014 07:40
  Hüseyin Asar / Efece

  Hüseyin Asar / Efece

  Kent konseyleri, kentlerin sağlıklı gelişimi için gerekli unsurların başında gelmektedir. Sivil toplum kuruluşları, kentin her türlü sorununu bire bir yaşayıp gördükleri için yapılması gerekenleri çok iyi irdeleyebilmektedir. Yerel yönetimler de bu konseyden gelen istekleri değerlendirip, kentlerini daha yaşanabilir bir yere dönüştürmek için çalışacaklardır. Günümüze kadar yerel yönetimler, siyasal istikrar ve gerçek demokratikleşme için gerekli sayıda bir yurttaş katılımını ne yazık ki sağlayamamıştır. Sorunları yerinde ve yerel güçlerle birlikte çözmek en akılcı yoldur. Böylece sorunları sahiplenen ve çözümüne katkı koymaya çalışan bilinçli paydaşların oluşumu sağlanmış olacaktır. Toplumda haklara, yetkilere karşı duyarlılığın yaratılması ve gelişmesi için yerel konuşma ve tartışma merkezine acilen gereksinim vardır.

  Bu kadar açıklamadan sonra kentimizdeki durumu gözden geçirelim. Bir önceki Kent Konseyi (Kadın Meclisi hariç) kentimiz için yeterli bir çalışma yap(a)mamıştır. Bürokrasiden gelen bir başkan, bürokrasiden gelmeyip de düşünceleri bürokratik olan üyeler, konseyin çalışmalarına el freni olmuşlardır. Konsey yürütmesinin oluşumunda oy veren kişilerin sözlü ve yazılı sorularına cevap vermeyi bile gerek görmemişlerdir. Kent konseyleri üst düzey bürokrasinin cirit attığı yerler olunca böyle bir sonucun doğması da gayet normaldir. Ülkemizde aktif çalışan, yaşadıkları kentlere değer katan kent konseylerine bakıldığında, yönetimlerin STK temsilcilerinden oluştuğu görülmektedir. Aydın Dağları ile ayrıldığımız Ödemiş Kent Konseyi bile mükemmel çalışmalar yapmıştır.

  Haziran başında yapılan seçimler, Efeler Kent Konseyi’nin geleceği için beni umutlandırmıştır. Seçim sürecinde he ne kadar bir gerginlik yaşanmış, konsey başkanlığı adaylarından birisi, katılımcıların bir bölümüne ‘’kimliksizler’’ diyerek üstü kapalı hakaret etmiş olsa da demokratik bir seçim olmuştur. Efeler Kent Konseyi başkanı üçte iki çoğunlukla seçilmiş, yönetim kurulu listesi de büyük çoğunlukla kabul görmüştür. Ayrıca şimdiye kadar görülmemiş bir katılımın varlığı, Efeler Kent Konseyi’nin bundan sonra iyi işler çıkarmak zorunda olduğunu da herkese göstermiştir. Seçilen yönetimin arkasında büyük bir desteğin bulunmasının yanında, karşısında olan bir grubun da bulunması, seçilenlerin daha dikkatli ve ciddi işler yapmasını sağlayacaktır. Burada şunu da belirtmek isterim ki, Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan’ın konuya büyük önem vermesi ve çalışmaları desteklemesi memnuniyet vericidir.

  Efeler Kent Konseyi, bu kısa süre içerisinde çeşitli toplantılar yapmış, bu toplantılarda olumlu kararlar almış ve ilk çalışmalarına başlamıştır. Kendilerine ve bundan sonra oluşacak olan Meclisler ile çalışma gruplarına şimdiden başarılar dilerim. Yeri gelmişken konseyimizden ilk isteğimi de buradan yazmak isterim. Dokuz yıldır AYKARYAY öncülüğünde ulusal düzeyde ve bin bir güçlükle yapılan ‘’Tralles Tiyatro ve Drama Günleri’’ şenliğinin bundan sonra ‘’Uluslararası’’ düzeyde yapılabilmesi için desteklenmelidir. Kent Konseyi bu festivali sahiplenmeli ve desteklenmesi için var gücü ile çalışmalıdır. Uluslararası düzeye çıkarılmış bir şenliğin kentimize her yönden büyük katkıları olacaktır. Bunun ilk şartı da öncelikle Efeler Belediyesinin, ileride ise Büyükşehir Belediyesinin desteklemesinin gerekliliğidir. Konu ile ilgili daha sonra ayrıntılı bilgiler vereceğim. Efeler Kent Konseyi’nin iyi işler yapacağına tam olan inancımla. . .
   

  Sosyal medyada bu konuyla ilgili düşüncelerinizi #aydınkonuşuyor etiketiyle paylaşın, yayınlayalım!

   
  Bu yazı toplam 1817 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim