• BIST 108.392
 • Altın 143,096
 • Dolar 3,5312
 • Euro 4,1330

  Eczacılardan uyarı

  26.05.2009 10:54
  21. Bölge Aydın Eczacılar Odası Başkanı Salih Kozalı, ilaç kullanımı konusunda uyarılarda bulunarak, “Sağlığınızı tehlikeye atmayın, ilacınızı hekiminiz ve eczacınızın önerdiği şekilde ve önerilen sürede kullanın” dedi.
  Eczacılardan uyarı
  Eczacılardan uyarı Eczacılardan uyarı Eczacılardan uyarı

  Birey ve toplum sağlığını korumanın iki temel üzerinden şekillendiğini işaret eden Salih Kozalı, bunların iyileştirici ve koruyucu sağlık hizmetleri olduğunu söyledi. Doğru tedavinin en önemli aracının ilaç olduğuna işaret eden Kozalı, “İlaçlar tedavi edici işlevini ancak doğru kullanıldığında yerine getirirken, yanlış kullanımı ölüme kadar varabilecek sonuçlar yaratacak, oldukça riskli bir üründür. Bu nedenle her ilaç bir uzman tarafından verilmeli ve bir uzmanın danışmanlığında kullanılmalıdır. Eczacınız ilacın tek ve gerçek uzmanıdır. Bu nedenle, her türlü ilacı kullanmadan önce, mutlaka eczacınıza danışmalısınız. İlacın nasıl kullanılacağı hakkında eczacınızın verdiği bilgilere uygun davranmalısınız. Aksi takdirde, ilaçlardan beklenen etkiyi göremeyeceğiniz gibi, tedavinizin yarım kalması ve hastalığınızın ilerlemesi gibi sağlığınız açısından son derece vahim sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.
  Tüm dünyada akılcı ilaç kullanımı hem kamu, hem sağlık sunucuları, hem de hastalar açısından özenle üzerinde durulması gereken bir konudur. Akılcı ilaç kullanımı dört temel ilkeye dayanmaktadır; doğru ilacın, doğru zamanda, doğru dozda kullanılması ve en uygun maliyetli tedavinin tercih edilmesi” diye konuştu.
  Akılcı ilaç kullanımının sağlık politikalarının merkezinde durduğu gibi ülke ekonomisi ile de doğrudan ilişkili olduğuna işaret Kozalı, şunları söyledi: “Akılcı ilaç kullanımı elbette ki yalnızca ucuz ilaç kullanımı değildir. Ama eşdeğer ilacın hem hekimlerimiz tarafından reçete edilmesi, hem de hastalarımız tarafından tercih edilmesi, herkesin tedaviye ulaşmasını kolaylaştıracaktır. Çünkü eşdeğer ilaç referans ürün ile eşit güvenliğe, eşit etkinliğe sahip olan ekonomik bir tercihtir. Eşdeğer ilaçlar ekonomik olmaları nedeni ile ilaca erişimi kolaylaştırır ve tedaviyi yaygınlaştırır. Bizler halk sağlığını güçlendirecek her türlü faaliyetin destekleyicisi bir örgüt olarak, eşdeğer ilaçların bireysel ve toplumsal faydaları konusunda halkımızı bilgilendirmek için çaba harcıyoruz. Doğru teşhis ve doğru tedavi yönteminin seçimi konusunda tek otorite elbette hekimlerimizdir, ancak aynı etkiyi gösterecek ilaçların seçimi konusunda uzman kişi eczacınızdır. Sizler de eczacınızın ilaç seçimine güveniniz ve eşdeğer ilaç kullanımının artmasının, hem sizin hem de toplumun sağlığı için son derece önemli olduğunu unutmayınız”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim