• BIST 106.825
 • Altın 146,023
 • Dolar 3,5179
 • Euro 4,1308

  Dünya çocuk hakları günü

  20.11.2008 11:51
  Aydın Barosu Çocuk Hakları Komisyonu tarafından “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü” dolayısıyla yapılan açıklamada, Dünya ve Türkiye'deki çocukların halen tehlikede olduğunu dikkat çekildi.
  Dünya çocuk hakları günü
  Dünya çocuk hakları günü Dünya çocuk hakları günü Dünya çocuk hakları günü

  Komisyon adına açıklama yapan Avukat Pınar Öncel, bütün dünya ülkelerinin çocuk politikası olması gerektiğini söyledi. Bütün çocuklara görüşlerini dile getirip başkaları tarafından dinlenmeleri için gerekli fırsatlar ve haklar tanınmasını isteyen Meltem Yatağan, "Her ne kadar AB uyum sürecinde bazı yasalar çıkartılmışsa da bugün gelinen noktada ülkemiz, aile ve çocuk refahı bakımından, kimsesiz çocuklar, çocuk ihmali ve istismarı, çocuk hakları, üstün yetenekli çocuklar, cinsiyet ayrımcılığı, insan hakları, çocuk işgücü, koruma altındaki çocuklar, çocuk adalet sistemi, çocuk dostu medya düzeni konularında yeterli gelişme sağlanamamıştır. Günümüzde çocuklarımız tehlikeli değil, tehlikededir. Yasal düzenlemelerin işler hale getirilmesi için devlet tarafından teknik donanım ve altyapıya sahip kurum ve kuruluşların da oluşturulması, kurum ve kuruluşlar arasında bu konudaki çalışmaların eşgüdümlü olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Artık ülkelerin çocuk politikası olmak zorundadır" dedi.
  Aydın Barosu Çocuk Hakları Komisyonu olarak son günlerde yaşanan çocuklarla ilgili fiziki ve cinsel istismar olaylarını kınadıklarına değinen Öncel, “Bu sebepledir ki; yıldönümünü kutlamakta olduğumuz Çocuk Hakları Sözleşmesinin önemi kavranmalı, ulusal mevzuat sözleşmeye uygun hale getirilerek her maddesinin uygulanması sağlanmalı ve süreklilik arz eden bir devlet politikası oluşturulmalıdır. Adalet, eğitim, sosyal hizmetler ve sağlık alanlarında mevzuatta ve uygulamada yenilikler ve iyileştirmeler yapılmalıdır” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim