• BIST 107.041
 • Altın 143,194
 • Dolar 3,5623
 • Euro 4,1506

  Coş'tan genelge

  24.07.2009 11:55
  Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş; insan gözünden kaçan detayların güvenlik kameraları tarafından kayıt altına alınabildiğine işaret ederek, “Suç ve suçlularla mücadelede caydırıcı etkisi olan güvenlik kameraları, suç oluştuktan sonra faillerin tespiti ve del
  Coştan genelge
  Coş'tan genelge Coş'tan genelge Coş'tan genelge

  Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş; insan gözünden kaçan detayların güvenlik kameraları tarafından kayıt altına alınabildiğine işaret ederek, “Suç ve suçlularla mücadelede caydırıcı etkisi olan güvenlik kameraları, suç oluştuktan sonra faillerin tespiti ve delillendirilebilmesi açısından da büyük öneme sahiptir” dedi.
  Kentlerde meydana gelen asayiş olaylarının en aza indirilmesi için yapılacak her çalışmanın belli bir maliyeti olduğunun altını çizen Vali Hüseyin Avni Coş, “Toplumsal huzur ve güvenliğin sağlanmasında teknolojik imkanların kullanımının zorunlu hale gelmiştir. İşyeri ve benzeri yerlerde güvenlik kameralarının takılmasının bir zorunluluk hali almıştır. Suç ve suçlularla mücadelede caydırıcı etkisi olan güvenlik kameraları, suç oluştuktan sonra faillerin tespiti ve delillendirilebilmesi açısından büyük öneme sahiptir” dedi.
  Dünyada birçok ülkede olduğu gibi Türkiye"de de güvenlik amaçlı kameralar sayesinde suç bölgeleri ile halkın yoğun bulunduğu cadde, sokak ve meydanların izlenmeye başlandığına işaret eden Vali Coş, “Güvenlik kuvvetlerinin mevcut imkanlarla suç işlenebilecek tüm yerleri kameralarla izlemesi mümkün olamayacağından, gelişmiş batılı ülkelerdeki uygulamanın Aydın ilinde de uygulamaya sokularak, özel güvenlik hizmetlerinin devreye alınması ve özel güvenlik hizmeti olmasa da belirlenen iş yerlerinin güvenlik amaçlı kamera kullanması amaçlanmıştır. Aydın Valiliği tarafından uygulamaya konulan program, il ve ilçelerimizde faaliyet gösteren, halkın yoğun olarak bulunduğu iş yerleriyle, akaryakıt istasyonları, bankalar, iş hanları, büyük marketler, kuyumcular, döviz büroları, oteller, sanayi siteleri ve gerekli görülen diğer iş yerlerini kapsar. Devletin suçu önlemede alacağı tedbirlerin yanında, vatandaşların kendi can ve mal emniyetini sağlayacak tedbirlerin alınmasında iş birliği yapması, genel asayiş ve huzurun sağlanmasında güvenlik hizmetlerine katkı sağlayacaktır. Suç oluşmadan önleyebilmenin maliyeti, suç oluştuktan sonra yapılacak tüm çalışmalardan daha azdır. Üstelik suçun toplum üzerinde oluşturduğu olumsuz etki, hiçbir maliyetle ölçülemeyecek derecede sosyal ve psikolojik problemleri beraberinde getirir” diye konuştu.
  Vali Coş, güvenliğin sağlanması bakımından vatandaşların yapılan çalışmalara desteğinin önemli olduğuna dikkat çekerek, desteğin sağlanması halinde güvenlik güçlerinin suçlular üzerinde etkili olabileceğinden söz etti. Vatandaşların güvenlik güçlerine desteğinin sağlanmasının önemli bir ilke olduğunu kaydeden Coş, şunları söyledi: “Türkiye çapında yapılan araştırmalara göre suçluların yüzde 83"ü halkın verdiği bilgiler doğrultusunda, yüzde 17'si ise güvenlik kuvvetlerinin kendi çabasıyla yakalanmıştır. Vatandaşımızın huzuru için çalışan güvenlik kuvvetleri, suçlularla mücadelede vatandaşla işbirliği halinde olmalıdır. Suçluların bildirilmesi ve işyeri güvenlik kamerası kayıtlarının suçları önlemede kullanılması suça razı olmamanın bir göstergesidir”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim