• BIST 108.052
 • Altın 143,033
 • Dolar 3,5299
 • Euro 4,1310

  Çiftçi bombus arılarını sevdi

  25.05.2009 09:53
  Aydın Tarım İl Müdürlüğü öncülüğünce 2007 yılında deneme amacıyla başlatılan 'Bombus' arılarıyla üretimden olumlu sonuç elde edilmesinin ardından, arıların kullanıldığı domates üretim alanları her geçen gün genişliyor.
  Çiftçi bombus arılarını sevdi
  Çiftçi bombus arılarını sevdi Çiftçi bombus arılarını sevdi Çiftçi bombus arılarını sevdi

  Tarım İl Müdürlüğü öncülüğünde başlatılan Bombus arılarıyla üretimden olumlu sonuç elde edilmesinin ardından, bölge çiftçisinin bu konuya daha fazla önem vermeye başladığını açıklayan Tarım İl Müdürü Sadettin Öztürk, “Müdürlüğümüz tarafından 2007 yılında başlatılan bir çalışmayla sera domatesi yetiştiriciliğinde meyve oluşumu için hormon yerine Bombus arısı kullanımını teşvik etmek amacıyla merkez Gölhisar köyünde bir seracıya Bombus arısı verilmiş ve çalışmanın sonucu düzenlenen tarla günü ile diğer seracılara gösterilmiştir. Sadece bir serada denene ve başarılı olan Bombus arısı kullanımı için 2008 yılında da İl Özel İdaresi katkılarıyla Bombus arısı kovanı dağıtılmıştır. 10-12 Mart 2008 tarihlerinde ilkbahar ürünü domateste kullanılmak üzere İncirliova, Nazilli, Bozdoğan, Yenipazar ilçeleriyle il merkezine bağlı Gölhisar, Kozalaklı, Karahayıt ve Çayyüzü köylerinde 1 dekar ve üzeri seraya sahip üreticilere 20 adet kovan verilmiştir” dedi.
  Bombus arılarıyla üretim konusunda bilgi veren Tarım İl Müdürlüğü Çiftçi Eğitim ve Yayım Şube Müdürü Şakir Karakaya da, bu üretim şeklinin uygulandığı alanlarda hiçbir kimyasal ilaç kullanılmadığını söyledi. Bombus arılarının üretimde işçiliği de kolaylaştırdığını ifade den Karakaya, "Normalde bütün çiçekleri tek tek dolaşarak dölleme yapılması gerekir. Buda büyük bir işlik masrafına neden olur. Fakat seralarda Bombus arılarıyla yapılan üretimde arılar tek tek dölleme yapılması gereken çiçekleri dolaşarak kendileri dölleme yapıyor. Bunun sayesinde üretici, üretimde büyük bir masraftan da kurtulmuş oluyor. Bombus arılarıyla üretimin faydası sadece bunlarla sınırlı değil. Bu üretim şekli sayesinde bütün ürünler aynı şekilde oluyor. Şekil kalitesini de yakalıyoruz. Diğer yandan Bombus arılarıyla üretimde normal üretimden yüzde 22 daha fazla verim elde ediliyor" diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim