• BIST 82.300
 • Altın 148,344
 • Dolar 3,8298
 • Euro 4,0711

  CHP'den çevre konferansı

  24.03.2008 00:21
  CHPden çevre konferansı
  CHP Kuşadası İlçe Örgütü tarafından "Yaşanabilir Bir Çevre İçin Elele" konulu bir çevre konferansı düzenlendi.
  CHP'den çevre konferansı CHP'den çevre konferansı CHP'den çevre konferansı

  Gezginler Kulübü Kurucu Başkanı ve Sigara ile Savaş Vakfı Onursal Başkanı Prof.Dr. Orhan Kural'ın konuşmacı olarak katıldığı konferans büyük ilgi gördü.
  Kuşadası Atınç Otel'deki konferans, CHP Kuşadası İlçe Başkanı M. Esat Altungün'ün açılış konuşmasıyla başladı. Kuşadası'nda çevre bilincinin gelişmesi için büyük çaba sarfettiklerini anlatan Esat Altungün, "Kuşadası'nın gelişiminin; kentimize ve çevremize zarar vermeyen olumlu katkısı için çevre duyarlılığımızı güçlendirmek düşüncesindeyiz. Geleceğe bırakacağımız en önemli hazinenin temiz bir Kuşadası olacağı bilinciyle çevre sorunları ve çözüm arayışları çerçevesinde bu etkinliği düzenledik" dedi.
  Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü de Kuşadası ve bölgedeki su ve sulaklarla ilgili bir sunum yaptı. EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, ekosistemlerin devamlılığı ve insanın varlığı için hayati önem taşıyan suyun Kuşadası'ndaki durumu ve geleceğiyle ilgili açıklamalar yaptı. Sürücü, bölgedeki sulak alanlardaki sorunları, değişimleri, gelişmeleri, deniz ve kıyı kirliliğini, doğal hayattaki bozulmaları fotoğraflar eşliğinde izleyenlere aktardı.
  Açılış konuşmaları ve sunumun ardından kürsüye gelen Prof. Dr. Orhan Kural'ın "Yaşanabilir bir çevre için elele" konulu konferansı büyük ilgi gördü.
  Çevreye zararlı çeşitli ürünlerin kullanımı konusunda detaylı bilgi veren Prof.Dr. Kural, "Geceleri gözünüzü kapatınca huzur içinde uyumanız ve bu dünyayı gelecek nesillere ulaştırmanız için şahsen yapabileceğiniz bazı tavsiyeler vermeye çalışıyorum. Zaman, herkese eşit dağıtılmıştır, lütfen bu kıymetli kavramı gelecek nesiller adına doğru değerlendirelim" dedi.
  Dinleyicileri birçok konuda uyaran Orhan Kural, "Poşetli gıdalar almak yerine nohut, kuru barbunya, pirinç gibi evden getirdiğiniz bez torbaları ya da kullanılmış poşetleri kullanabileceğiniz, açıkta ürün satan dükkanlardan alış veriş yapın" diye konuştu.
  Avrupa'da artık ücretsiz poşet verilmediğini anlatan Kural, sözlerine şöyle devam etti: "Herkes ayda bir poşet az kullansa yılda 100 milyon poşet daha az kullanılmış olur. Alış verişlerinizde fazla sayıda paket yaptırmaktan kaçının ve olabildiği kadar az naylon torba kullanınız; daima bez torbayı veya fileyi tercih ediniz. Size verilen hediyelerin paketlendiği kağıtları atmazsanız, birine hediye aldığınızda paketlemek için tekrar kullanabilirsiniz. Seloteyp yerine kurdele ve artan yün parçalarla
  hediyenizi paket ediniz. Alüminyum folyolar ile alüminyum koruma kapları birkaç kez kullanılabilir. Bunlar kirlendiği zaman sabunlu suyla temizleyebilirsiniz."
  Büyük ilgi gören konferansın ve müzikli saydam gösterinin ardından Prof.Dr. Orhan Kural, okurlarıyla sohbet etti, kitaplarını imzaladı. (iha)

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim