• BIST 89.695
 • Altın 145,860
 • Dolar 3,6136
 • Euro 3,9258

  CHP Nazilli'den açıklama

  11.12.2010 12:48
  CHP Nazilliden açıklama
  Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Nazilli İlçe Örgütü, 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.
  CHP Nazilli'den açıklama CHP Nazilli'den açıklama CHP Nazilli'den açıklama

  Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Nazilli İlçe Örgütü, 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.
  Parti binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan CHP Nazilli İlçe Başkan Yardımcısı Av. Özlem Burcu Uğan Sevim; “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi insan hak ve özgürlükleri konusunda düzenlenmiş en önemli belgedir. Bu beyanname 2. Dünya savaşı sonrasında yaşanan acı deneyimin kötü izlerini silmek için bir araya gelen uluslar tarafından 10 Aralık 1948"de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilmiştir. Temel insan hak özgürlükleri alanını salt sözleşme veya metinlerle sınırlamak doğru değildir. Dünya nüfusunun önemli bir çoğunluğu bu beyannameye aykırı olarak insan hakları ihlallerine maruz kalmaktadır. Hala dünya üzerinde 1 milyardan fazla insan açlıkla mücadele etmektedir. Temel insan hak ve özgürlükleri alanında Türkiye"de durum her geçen gün daha kötüye gitmektedir. İnsan hakları ihlali sebebiyle Avrupa İnsan Hakları mahkemesinde açılan 10 davadan 8"ini Türkiye kaybetmektedir. İnsan hakları açısından yaşanılan en büyük tehlike, Türkiye"de Siyasi İktidarın müdahaleleri ile birlikte Hukuk devletinden polis devletine doğru geçişin olmasıdır” dedi.
  ÖĞRENCİLERE UYGULANAN ŞİDDET İNSAN HAKLARINA AYKIRIDIR
  Konuşmasını sürdüren Sevim; “İnsan Hakları İhlallerinden birisi de ifade özgürlüğünü içeren toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde kolluk kuvvetlerinin hukuka aykırı ve orantısız güç kullanmasıdır. Anayasanın 34.maddesine göre her yurttaş izin olmaksızın saldırısız ve silahsız toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkına sahiptir. Ancak üniversite öğrencilerinin İstanbul Dolmabahçe"de Başbakan"a yönelik protestolarında karşılaştıkları orantısız ve hukuka aykırı müdahale herkes tarafından açıkça görülmüştür. Bu, kabul edilemez bir insan hakkı ihlalidir.
  Tutuklamalar konusunda da ülkemizde insan hakları ihlalleri yaşanmaktadır. Tutuklama her ne kadar ceza değil tedbir olsa da Türkiye"de son dönemde yaşadıklarımız bunun uygulanmadığını göstermektedir. Herkes tarafından bilinen Ergenekon davasında yapılan hukuka aykırı tutuklamalar, muhalefetin, Cumhuriyeti savunanların susturulmaları için siyasi iktidarın yargıya yaptığı müdahalenin bir sonucudur, yine DİSK Eski Genel Başkanı Kemal Türker"in katledilmesi nedeniyle görülen davada açıkça görüldüğü üzere yargılamanın 30 yılda bitirilememesi, dosyanın zamanaşımına uğratılması, toplumun adalete olan güvenini zedelemiştir. Yargılamanın makul sürede sonuçlandırılmaması da insan hakları ihlalidir. Sağlık hizmetlerinden, eğitimden, ülkenin doğal kaynaklarından eşit şekilde yararlanmak, sosyal güvenceye sahip olmak en temel insan haklarındandır. Bunu temin etmek ve korumak insan haklarına saygılı her devletin görevidir. Ancak üzülerek söylemek gerekirse ülkemizde her alanda eşitsizlik mevcut olup bunun tek sorumlusu AK Parti iktidarıdır. CHP olarak biz, insan haklarını, özgürlüklerini korumak, geliştirmek ve tüm dünyada ve ülkemizde insan hakları ihlallerinin yaşanmaması için mücadele edip her alanda vatandaşlarımız arasında eşitliği sağlayana kadar çalışmaya devam edeceğiz. Bu dileklerle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününü kutluyoruz” diye konuştu.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim