• BIST 107.202
 • Altın 145,263
 • Dolar 3,5161
 • Euro 4,1312

  Cemevi'ne ücretsiz su

  05.09.2008 16:06
  Kuşadası Belediyesi'nin Cemevlerini ibadethane statüsünde değerlendiren kararı doğrultusunda Kuşadası Cemevi'nden su ücreti almayacak olmasının yankıları sürüyor.
  Cemevine ücretsiz su
  Cemevi'ne ücretsiz su Cemevi'ne ücretsiz su Cemevi'ne ücretsiz su

  Kuşadası Belediyesi'nin Cemevlerini ibadethane statüsünde değerlendiren kararı doğrultusunda Kuşadası Cemevi'nden su ücreti almayacak olmasının yankıları sürüyor. Kuşadası'nda yaşayan alevi dedesi Hüsnü Kıranlı kararın tüm Türkiye'ye örnek olması gerektiğini belirtti.
  Kuşadası Belediye meclisinin aldığı kararı sevinçle karşıladıklarını söyleyen Alevi dedesi Hüsnü Kıranlı, Başkan Akdoğan ile meclis üyelerine teşekkür ederek, "Bu karar ülkede emsal olmalı. Diğer belediyeler de aynı yönde karar almalı. Böyle bir karar ülkenin birlik ve beraberliği için önemli bir adımdır. Cemevleri kültür ve inanç merkezleridir. İddia edildiği gibi cümbüş yeri değildir. Bir çok sanatın inançla yükseldiği yerdir. Cemevi'ndeki inanç süreci Hac'taki inanç süresiyle bir çok yönden
  çakışmaktadır. Bu nedenle cemevi bir ibadethane olarak diğer ibadethanelerle aynı statüde olmalıdır. Alınan kararı sevinçle karşılıyorum. Oy veren tüm meclis üyeleri ile başkana teşekkür ediyorum" diye konuştu.
  Kararın tüm ülkedeki aleviler tarafından da sevinçle karşılandığını anlatan Kıranlı, " Cemevleri tüm ülkede ibadethane statüsünde kabul edilmelidir. Kuşadası Belediyesi örnek ve tarihi bir karar almıştır. Kuşadası Belediye Meclisi'nin oybirliği ile aldığı bir kararla cemevleri ibadethane statüsüne girdi. Bu karar tüm Alevileri memnun etti. Artık bu adımla birçok şey aşılmış oldu" diye konuştu.
  İki üyenin mazeretleri nedeniyle katılmadığı Kuşadası Belediye Meclisi Toplantısı'nda AK Parti, CHP, MHP ve bağımsızlardan oluşan 13 üye, önceki gün oybirliğiyle cemevlerinin cami statüsünde değerlendirilmesine karar vermişti. Bu karara göre, camilerinde kullanılan sudan para alınmayan Kuşadası'nda, bundan sonra Kuşadası Cemevi'nden de su ücreti alınmayacak.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim