• BIST 108.394
 • Altın 142,809
 • Dolar 3,5301
 • Euro 4,1252

  Çağbayır'dan bir eser daha

  10.08.2009 12:53
  Söke'de yaşayan ve yazarlık yapan emekli öğretmen Yaşar Çağbayır 3. kitabını yayınladı.
  Çağbayırdan bir eser daha
  Çağbayır'dan bir eser daha Çağbayır'dan bir eser daha Çağbayır'dan bir eser daha

  Daha önce de bugüne kadar yayınlanmış sözlüklerin içinde en büyüğü unvanına sahip 246 bin kelimelik "Ötüken Türkçe Sözlük"ün sahibi olan Çağbayır bu kitabında Milli Mücadele yıllarını ele aldı.
  Öğretmenlik yıllarında gençlerin millî marşımız olan "İstiklal Marşı"nın özünü, ruhunu kavrayabilmeleri için uzun ve yoğun çaba harcadığını, bu çerçevede oldukça çok kaynak taradığını, ifade eden Yaşar Çağbayır “Umarım gençler, bu kitaptan gerekli millî ve manevî ruhu kavrayarak özümserler" dedi.
  Yeni kitabı ile ilgili açıklama yapan Yazar Çağbayır, “Bizim millî marşımız, diğer ulusların marşlarından çok farklıdır. Bir kere adı gibi İstiklal Savaşımız sırasında, bağımsızlık mücadelemizin ruhunu yansıtmak, askere ve gençlere dolayısıyla bütün millete manevi bir güç vermek amacıyla kaleme alınmıştır. Bu yüzden o günlerde Anadolu'nun ne halde olduğunu sergilemek gerekiyordu. Ben tarihçi değilim, ama mevcut tarihî kaynaklardan ve diğer belgelerden o gün Anadolu insanının yani Türk milletinin hangi şartlarda bu mücadeleyi verdiğini özetledim. Kitabı hazırlarken 156 kaynaktan faydalandım. Bu nedenle kitaba özetleme adı verilebilir. Haliyle o günkü Anadolu'nun durumunu, yani işgali iyi bir şekilde yansıtabilmek için kitaba da "Bayraksız Günler” adını koydum” dedi.


  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim