• BIST 90.182
 • Altın 147,357
 • Dolar 3,6478
 • Euro 3,9515

  Bu uyarılara dikkat

  17.12.2008 18:59
  Bu uyarılara dikkat
  Doğalgaz kullanıcılarına önemli uyarılar
  Bu uyarılara dikkat Bu uyarılara dikkat Bu uyarılara dikkat

  Ankara'da dün 3 kişinin ölmesiyle sonuçlanan karbonmonoksit zehirlenmelerinin ardından, doğalgaz kullanıcıları yetkililerce uyarıldı. İşte hayati önem taşıyan uyarılar:


  Başkent Doğalgaz A.Ş, karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı bacaların temizlenmesini, havalandırmaların kapatılmamasını ve cihaz bacalarına aspiratör bacası bağlatılmaması gerektiğini bildirdi.

  Ankara'da dün 3 kişinin ölmesi, 1 kişinin hastaneye kaldırılmasıyla sonuçlanan karbonmonoksit zehirlenmelerinin ardından, Başkent Doğalgaz A.Ş. yazılı açıklama yaptı.

  Açıklamada, dün meydana gelen olaylardan birinin bacanın çekmemesi ve havalandırma cihazı (ventilasyon) bulunmaması, diğerinin ise havalandırmanın kapatılmasından kaynaklandığı belirtilerek, benzer olayların bir daha yaşanmaması bakımından bazı uyarılara dikkat çekildi.

  İşte hayati önem taşıyan uyarılar:

  -Bacalar yılda en az bir kez, kış sezonu öncesi, İtfaiye Daire Başkanlığı'na (Tel: 110) temizlettirilmeli.

  -Bacalı cihaz almadan önce, bacalar, Başkent Doğalgaz A.Ş'den yetki almış kontrol denetim firmalarına test ettirilmeli ve olumlu rapor alınmalı. Yetkili firmaların listesi, şirketimizin www.baskentdogalgaz.com.tr web sitesinde ''yeterlilik alan firmalar'' başlığı altında yayınlanmaktadır.

  -Bacalı cihazlara, yetkili servis çağrılarak bakım yaptırılmalı.

  -Cihaz bacalarına kesinlikle aspiratör bacası bağlatılmamalı.

  -Cihazlara baca sensörü taktırılmalı, çalışır durumda olduğunu kontrol ettirilmeli.

  -Cama takılan havalandırma (ventilasyon) kesinlikle kapatılmamalı.

  -Cihazın bulunduğu yerin kapısı, çalışırken kapalı tutulmalı.

  -Bacalara şapka taktırılmalı.

  -Evde gaz kaçağı hissedildiğinde, paniğe kapılmadan ortam dışına çıkılmalı. 24 saat hizmet veren Alo 187 aranarak, ekip gelene kadar doğalgaz vanaları kapatılmalı, pencereler açık tutulmalı, eğer koku fazlaysa, yangına yol açmamak için elektrik sigortaları kapatılmalı ve ortamda telefon kullanılmamalı. Verilen adrese en kısa zamanda ulaşacak olan ekipler gerekli müdahalede bulunarak, sorunu seri şekilde çözeceklerdir.


  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim