• BIST 106.843
 • Altın 142,689
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1209

  Bu haber sadece Aydınpost'ta!

  23.06.2009 20:24
  Yrd. Doç. Dr. Rafet Dinç’ten Başkan Çerçioğlu’na bilgilendirme.
  Bu haber sadece Aydınpostta!
  Bu haber sadece Aydınpost'ta! Bu haber sadece Aydınpost'ta! Bu haber sadece Aydınpost'ta!

  AYDINPOST ÖZEL - Bakanlar Kurulu Kararı ile Tralleis Kazı Başkanlığı"na getirilen Adnan Menderes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Rafet Dinç, Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu"nu makamında ziyaret ederek kazı çalışmaları ve hazırlıkları konusunda bilgilendirdi.

  Aydın Sivil Toplum Platformu (ASTO) Başkanı Veli Tiryaki ile yazarımız Servet Töz"ün de hazır bulunduğu bilgilendirme toplantısında konuşan Dinç, kazı çalışmalarının 1 Temmuz"da başlayacaklarını ifade etti. Tralleis kazı alanını temizleyeceklerini, oluşan dolgu ve toprak kaymalarını düzelteceklerini anlatan Dinç, “Tralleis"te çok önemli bulgular elde ettik. Tralleis müziği"nin bulgularına ulaştık, tescilini yaptıracağız ve telif hakkımızı isteyeceğiz dedi.

  Aydın"ın yeraltı zengini olduğunu anlatan Dinç, Tralleis yakınlarında taş ocakları ile su kemerlerinin olduğunu bunların açılarak, dünya turizmine açılması gerektiğini anlattı. 35 km. uzunluğundaki su yollarının Dünya'da bir benzeri bulunmamaktadır.

  Arsenal benzeri yeraltı tünellerinin bir benzerinin Yunanistan"da bulunduğunu ve ziyaretin kişi başı 50 dolar olduğunu anlatan Dinç, biran önce Tralleis ve çevresini turizme açarak turistlerin en az yarım gün burada kalmasını sağlayacaklarını anlattı.

  Tralleis Antik Kenti kazılarının en önemli noktası olan master plan çalışmasının kendisi tarafından 1993–1996 yılları arasındaki 3 yıllık yoğun bir çalışmanın sonucu ortaya çıkarıldığını ifade eden Dinç, “Bu plan antik kentin tam olarak ortaya çıkarılabilmesi için yapılabilecek tüm çalışmaları içeriyor” dedi.

  Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu"da Aydın"ın bir turizm kenti yapmak için çalıştıklarını anlatarak, Aydın ve Aydınlının yararına olacak her türlü projeye destek olacaklarını söyledi. Turizm Acenteleri ile görüşmeler yaptıklarını çok yakın zamanda turistlerin Aydın"a ziyaretlerinin sağlanacağını anlattı.

  Bilgilendirme toplantısı Yrd. Doç. Dr. Rafet Dinç"in hazırladığı slâyt gösterimi ile son buldu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim