• BIST 107.206
 • Altın 143,369
 • Dolar 3,5533
 • Euro 4,1312

  Bırak-Kazan'da ünvan savaşı

  24.04.2008 14:40
  2006 yılındaki kampanyada hem Türkiye hem de Dünya birincisi olan Aydın, ünvanını korumak istiyor.
  Bırak-Kazanda ünvan savaşı
  Bırak-Kazan'da ünvan savaşı Bırak-Kazan'da ünvan savaşı Bırak-Kazan'da ünvan savaşı

  Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2 yılda bir yurt genelinde düzenlenen “Bırak-Kazan” isimli sigarayı bırakma projesi ile ilgili çalışmalara Aydın'da hızla devam ediliyor. İl merkezin önemli noktalarında ve büyük alış-veriş merkezi girişlerinde oluşturulan stantlarda görevli sağlık personeli tarafından vatandaşlara hem de 8 bin YTL ödüllü “Bırak-Kazan 2008 Kampanyası” hakkında bilgiler veriliyor hem de kampanyaya katılmak isteyen vatandaşların başvuruları kabul ediliyor.
  Yurt genelinde devam eden sigaraya bırakma kampanyası çerçevesinde Aydın'da yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler veren Aydın İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar Şube Müdürü Psikolog Yasemin Arslan, değişik bir çok zararını bilinen sigaraya karşı başlatılan bu çalışmalara vatandaşların destek vermesini istedi. Her 13 saniyede bir kişinin sigaraya bağlı bir hastalıktan hayatını kaybettiğine işaret eden Arslan, sigaranın içerisinde binlerce değişik zehirli maddenin var olduğunun altını çizdi. Yapılan görsel ve yazılı yayınlarla artık herkesin sigara hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunu savunan Arslan, “Sigaranın içerisinde birçok kanserojen madde bulunuyor. Buların tehlikelileri arsenik, benzin, hidrojen siyanid, toluene, amonyak ve propilen glikoldur.Tütünün kanserojen olduğunu duymayan, bilmeyen kalmadı. Ancak, sigaranın zararları bununla bitmiyor. Her türlü kalp ve ciğer hastalığına yol açıyor, damar tıkanıklığı felce kadar götürebiliyor. Sigara içtiğiniz anda vücudunuz etkilenmeye başlar. Nabzınız yükselir, daha hızlı nefes alıp vermeye başlarsınız. Kan dolaşımınız yavaşlar. Sigara içinde yaklaşık 3 bin 700 zehirli madde barındıran bir karışımdır. Bu karışımlardan da en tehlikelileri karbon monoksit, hidrojen siyanid ve amonyaktır. Bu zehirli kimyasal maddeler bir nefes sigarayla kan dolaşımınıza karışır. Bunun sonucunda astım, göğüs ağrıları başlar. Daha sık nezle, grip ve soğuk algınlığı geçirmeye başlarsınız. Dünyada her 13 saniyede bir kişi ve her yıl da 2 milyon 500bin kişi sigara yüzünden hayatını kaybediyor. Bu ölümlerin başlıca sebebi akciğer kanseridir. İkinci önemli sebep kalp hastalıkları ve diğer kanser türleridir” dedi.
  2006 yılında düzenlenen bırakma kampanyasına daha çok orta yaş grubunun katıldığına değinen Yasemin Arslan, bu yılki kampanyaya daha çok gençlerin başvuru yaptığına dikkat çekti. Başvurularının ardından 1-28 Mayıs 2008 tarihleri arasında tüm dünya ülkeleriyle aynı anda Türkiye'de de 81 ilde kampanyanın uygulanacağını hatırlatan Arslan, “Bu yıl dördüncü kampanyayı yapıyoruz. Aydın ili olarak sağlık alanında büyük başarılara imza attık. Bu kampanya ile bu yıl da başarılı olacağımıza inanıyorum. İlk kampanyada Aydın ili Türkiye 3'üncü, ikinci kampanyada 1'inci ve üçüncü kampanya da ise hem Türkiye hem de dünya 1'cisi olduk. Dünya Birincisi olduğumuz 2006 yılındaki kampanyada Türkiye'den toplam 100 bin katılım oldu. Bu katılımın 26 bin 24'ü Aydın'da idi. Bu yıl da aynı başarıyı yakalamayı umuyor, çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz. Sigara içen tüm Aydın halkını kampanyamıza katılmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim