• BIST 107.286
 • Altın 143,410
 • Dolar 3,5648
 • Euro 4,1530

  Başkan Karakaş Aydın'da

  22.04.2008 16:50
  Berberler Federasyonu Başkanı Karakaş, Aydın'a geldi.
  Başkan Karakaş Aydında
  Başkan Karakaş Aydın'da Başkan Karakaş Aydın'da Başkan Karakaş Aydın'da

  Türkiye Berberler ve Kuaförler Federasyonu Genel Başkanı Bayram Karakaş, Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Hulusi Akşit'i makamında ziyaret etti. Başkan Akşit ile birlikte esnaf ziyaretlerinde de bulunan Federasyon Başkanı Karakaş'a Aydın Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Selahattin Çetindoğan ve bazı oda başkanları da eşlik etti.
  Ülke genelinde olduğu gibi Türkiye'nin dünyaya açılan en önemli yerlerinden biri olan turizm bölgesi Aydın'da esnaf ve sanatkarın yaşadığı sıkıntılarla ilgili bilgi veren Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik başkanı Hulusi Akşit, 5362 sayılı yasada yaşanan sorunların bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi.


  "TİCARETÇİ İLE ESNAF VE SANATKAR KARIŞTIRILMAMALI"
  Türkiye'de, kavram kargaşası, kanun ve yasaların yoruma açık olmasından dolayı pek çok iş dalında çifte standardın ortaya çıktığını ifade eden Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı Hulusi Akşit, esnafı ilgilendiren konularda yapılacak yasal düzenlemelerde esnafın görüşünün mutlaka alınmasını istedi. Masa başında hazırlanan yasaların uygulanması sırasında ciddi sıkıntıların yaşandığını kaydeden Akşit, özel ihtisas ve eğitim gerektiren bir çok mesleğin yasal düzenlemelerde yapılan yanlışlıklar nedeniyle yozlaştığını belirtti. Bugün kaydını esnaf odalarına yaptırması gerektiren bir kuaförün, daha kolay bir şekilde mesleki yeterliliği hiç göz önünde tutulmadan Ticaret Odası'na da üye olarak işyeri açabildiğini belirten Akşit, "Esnaf ve sanatkarlık yapan kişi sadece para kazanan kişi değil, aynı zamanda kamu hizmeti veren kişilerdir. Bugün bir berber ya da kuaför saç ve sakal kesiminin yanında aynı zaman hijyen ve sağlık kurallarını iyi bilmek zorundadır. Esnaf odaları olarak biz bu konuda hassasiyet gösteriyoruz, ama kaydı bizim odalarda olmayan bu tür işyerleri açılırken gerekli hassasiyet gösteriliyor mu bilemiyoruz. Önümüzdeki süreçte bu şekilde açılan işyerleri, hem ayakta tutmaya çalıştığımız Ahilik geleneğine hem de ülkemizin itibarına ciddi zararlar verecektir. Bu nedenle 5362 sayılı yasada gerekli düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz" dedi.


  "ODAYA KAYDI OLMAYAN MÜESSE'DEN HİZMET ALMAYIN"
  Türkiye'de esnaf ve sanatkarın yok olmaması için mücadele ettiklerini ve bu mücadeleyi verirken bu konuda ciddi tecrübelere sahip Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı Hulusi Akşit'in de görüşlerinden faydalandıklarını kaydeden Berberler ve Kuaförler Federasyonu Başkanı Bayram Karakaş, vatandaşlara 'odaya kaydı olmayan müesseseden hizmet almayın' çağrısında bulundu. Kuaförlük ve berberlik mesleğinin ciddi ve hata götürmeyen bir meslek olduğunu ifade eden Karakaş, "Bu meslekte yapılacak bir hata insan hayatına mal olabilir. Bu nedenle Federasyon ve bağlı odalarımız olarak bize kaydı olan tüm esnafımızı periyodik aralıklarla hizmet içi eğitimler verdiğimiz gibi, özellikle hijyen ve sağlık kuralları konusunda sürekli denetimlerde bulunuyoruz. Ahilik geleneği ile yetişmeyen ve bu işin ehemmiyetini bilmeden sadece ticari zihniyet ile açılan müesseselere karşı vatandaşlarımızı duyarlı olmaya çağırıyorum. Bence vatandaşlarımız sağlıkları için esnaf ve sanatkarlar odasına kaydı olmayan müesseslerden hizmet almayarak bu konudaki duyarlılıklarını göstersinler" dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim