• BIST 84.208
 • Altın 147,005
 • Dolar 3,7769
 • Euro 4,0596

  Başkan Algün'ün yorumu

  16.10.2008 08:07
  Başkan Algünün yorumu
  Aileler çocuklarını kaldrırım mühendisi yapıyor!
  Başkan Algün'ün yorumu Başkan Algün'ün yorumu Başkan Algün'ün yorumu

  Aydın Marangozlar Odası Başkanı Süleyman Algün; esnaf ve sanatkarın tarih boyunca hep sıkıntı ve çile çekenler gibi göründüğünü ancak, işin içinde olanların ise bunun tam tersini düşünmekte olduğunu belirtti.
  Esnaf ve sanatkar olmanın kolay bir iş olmadığına işaret eden Aydın Marangozlar Odası Başkanı Süleyman Algün, “"Eline beline ve diline sahip çık" düsturu ve devletin olmadığı yani devletin yetişemediği yerde "sen devletsin" terbiyesi ile yetişmiş bu eli nasırlı eli öpülesi insanları yıllardır aşağılayıp tepeden bakanlar, bilmeliler ki onlar haram yemezler, çalmazlar, çaldırmazlar, devlet onlar için yüce bir kavram ve olmazsa olmazdır. Yaşamları boyunca hep iyi örnek olmak zorunda ve mecburiyetindedir. Şuan en "ahlaksız" denilen esnaf ve sanatkarımız devlet maaşıyla hayatını geçindiren en "ahlaklı" devlet çalışanımızdan daha iyi durumdadır ve ondan daha az vebal altındadır. Bugün esnaf ve sanatkârlarımız zor durumdaysa, şartları çok ağır ise, gerekli itibarı toplumumuzdan göremiyor ise bunun tek sorumlusu esnaf ve sanatkarlar değildir. Bu durumun bu noktaya gelmesi için üst seviyede emek veren başta ailelerimizin "aman benim çocuğum sanayide kirin pasın içinde ne işi var, benim çocuğum, avukat olacak, doktor olacak". Eğer olamıyor ise "mutlaka siyasetçi amcalar ona sigortalı bir iş bulacak, ben onlara oy verdim" diyerek milyonlarca çocuğumuzu "kaldırım mühendisi" yapan aileler ve bu işe çanak tutan siyasetçiler sorumlu ve suçludur” dedi.
  Esnaf ve sanatkarların durumunun iyi olmamasının toplumun iyi olmamasından kaynaklandığına işaret eden Aldün, “Bizlere halen daha tepeden bakanlar bir gün anlayacaklar ama iş işten geçmeden anlamalarında fayda var. Bu ülkeye en az zarar veren esnaf ve sanatkârlarımızdır. İşte bu anlamda ilk kez Türkiye genelinde kutlamaya başlanılan "Ahilik Haftası” önemlidir. Ahilik düz mantıkla değil derinlemesine araştırılması gereken Osmanlının dünyaya bıraktığı en önemli esnaf ve sanatkarların örgütlenme şeklidir. Önümüzdeki yıllarda ahilik daha iyi anlaşılacak ve anladığımızda birçoğumuz bu durumun daha iyi farkında olacağız” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim