• BIST 108.392
 • Altın 142,851
 • Dolar 3,5345
 • Euro 4,1192

  Başkan Akşit'ten özeleştiri

  28.04.2009 09:59
  Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hulusi Akşit, Aydın’ın küresel ekonomik krizden değil, yaklaşık 30 yıldır yapılan yanlışlardan etkilendiğini söyledi.
  Başkan Akşitten özeleştiri
  Başkan Akşit'ten özeleştiri Başkan Akşit'ten özeleştiri Başkan Akşit'ten özeleştiri

  Akıllıca kullanılması halinde Aydın"ın imkanlarının Aydın ve çevre illere de yetecek derecede olduğunu ifade eden Başkan Akşit “Aydın"da ekonomik çöküş 15 yıl önce Aydın Tekstilin kapanması ile başladı. Bunun yanında ülke insanını yılda bir kez kereviz, kedirgen, enginar yediremiyorsak bu ekonomik sıkıntıda ben de dahil olmak üzere herkesin payı vardır. Bu nedenle Aydın"ın kendi değerlerine sahip çıkmalıdır. Ancak bu şekilde ekonomik krizden etkilenmeyiz” dedi.
  Tarım memleketi Aydın"da yapılacak en önemli yatırımın tarıma dayalı sanayi olduğunu kaydeden Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hulusi Akşit, “Aydın"daki krizi bence kimse global krizle bağdaştırmasın. İlimiz bir tarım memleketi. Ancak bu güne kadar tarıma dayalı sanayiye gereken önemi vermedik. Diğer illerde olduğu gibi binlerce kişinin çalıştığı fabrikalarımız olmadığı için çıkan işçilerimiz de olmadı. Ancak Aydın"da kriz yıllar önce başladı. Tarıma dayalı sanayi kurmadığımız gibi, bir tek fabrikamız olan Aydın Tekstil de kapandı. İşte Aydın yaklaşık 15 yıl önce tekstil fabrikasının kapanması ile krize doğru yol almaya başladı. Burada 800-1000 kişi çalışıyordu. Bir konserve, salça, meyve suyu fabrikamız olmadı. Yetiştirdik, fakat değerlendiremedik. Şu anda ülkemizde yaşayan insanların büyük çoğunluğu yılda bir kez bile olsa kereviz, enginar, pırasa ve kedirgen yemiyorsa bu kendi değerlerimize sahip çıkmadığımızın göstergesi ve ekonomik krize davetiyedir. Bunda ben de dahil olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin sorumluluğu var. Aydın, adına yaraşır bir şekilde yaşamak istiyorsa, vakit kaybetmeden tarımsal sanayiye ağırlık vermeli ve bu yönde yatırım yapmalıdır” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim