• BIST 107.206
 • Altın 142,796
 • Dolar 3,5533
 • Euro 4,1312

  Başbakan'a soru önergesi

  24.04.2009 11:37
  MHP Aydın Milletvekili Recep Taner, Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği soru önergesi verdi.
  Başbakana soru önergesi
  Başbakan'a soru önergesi Başbakan'a soru önergesi Başbakan'a soru önergesi

  AYDINPOST HABER SERDVİSİ-MHP Aydın Milletvekili Recep Taner, Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği soru önergesi verdi.
  MHP Milletvekili Taner, soru önergesinde “Ülkemizi etkileyen ekonomik kriz ortamında vatandaşın enflasyonuyla örtüşmeyen, TÜİK enflasyonuna endeksli yapılan maaş artışları neticesinde, sekiz milyon emekli ve iki buçuk milyon memurdan oluşan ve aileleri ile birlikte yaklaşık yirmi beş milyonu bulan bir kesim zor şartlarda hayatlarını sürdürmektedir. Yerel seçimler öncesi Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren"in “Ekonomik krize karşı piyasaları canlandırmak için hazırlanmakta olan yeni önlem paketinde, memur ve emekliye harcama amaçlı bir kereye mahsus 300 TL ödeme planı düşünüldüğüne” dair yazılı ve görsel basında yer alan açıklaması, daha sonra Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan"ın Ekonomi Koordinasyon kurulunda destek vereceğine dair açıklamaları ile pekişerek, kamuoyunda beklenti oluşturmuştur. Hükümetçe açıklanan önlem paketlerinde memur ve emeklilere müjdelenen taahhütler yerine getirilmeyip seçim vaadi olarak kalınca da hayal kırıklığına sebep olmuştur.
  Dolayısıyla ;
  1 – Kamuoyunda oluşan beklentileri karşılamak amacıyla, Bakanlarınızca gündeme getirilen memur ve tüm emeklilere, iç talebi canlandırmaya yönelik harcama amaçlı 300 TL"lik ödeme vaadini yerine getirmeyi düşünüyor musunuz?
  2 – 2000 yılından önce emekli olmuş İşçi emeklileri ile 2000 sonrası emekli olanların maaş farklılıklarını gidermeye yönelik bir çalışma yapacak mısınız?
  3 – Açıklanan Ekonomik tedbir paketleriyle bir çok kesime destek sağlanmış iken, önlem paketlerinden payını alamayan, unutulan, SSK, Bağ-kur ve Memur emeklileri ile dul ve yetim maaşlarında iyileştirme yapmayı düşünüyor musunuz?
  4 – Katılım Öncesi Ekonomik Program"a (KEP) göre kamu kesiminde çalışanlar ile kamu emeklilerinin maaş ve ücretlerinde, hedeflenen enflasyon oranında artış yapılması öngörülürken, SSK Emeklileri ile Bağ-kur Emeklilerine ise gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılacağı açıklanmıştır. Gerçekleşen enflasyon ile hedeflenen enflasyon oranları farklı çıkacağı ortaya çıktığına göre, emekliler arasındaki maaş farkı daha da artacaktır. Bu konuyu Bakanlar Kurulu gündemine getirip, tedbir alacak mısınız?” ifadelerine yer verdi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim