• BIST 106.711
 • Altın 143,532
 • Dolar 3,5567
 • Euro 4,1387

  Bağcı'dan değerlendirme

  23.01.2009 08:13
  Ege Bölgesi’nin ve Kuşadası’nın en önemli tur operatörlerinden Peninsula Turizm’in sahibi Tevfik Bağcı, 2009 turizm sezonuyla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.
  Bağcıdan değerlendirme
  Bağcı'dan değerlendirme Bağcı'dan değerlendirme Bağcı'dan değerlendirme

  Küresel ekonomik krizin turizme etkilerini de değerlendiren Bağcı, krizi fırsata dönüştürmek için Hükümetin Mısır"daki gibi önlemler alması gerektiğini söyledi.
  Merkezi Kuşadası"nda bulunan ancak, Didim, Bodrum, Marmaris, Antalya ve Alanya başta olmak üzere tüm Türkiye"de turizm alanında faaliyet gösteren önemli seyahat acentelerinden Peninsula Turizm"in sahibi Tevfik Bağcı, 2009 turizm sezonunun kesinlikle kötü geçmeyeceğini ancak süper geçecek diye de bir kural bulunmadığını söyledi. Şu anda İngilizlerden Türkiye"ye yoğun bir talep bulunduğunu kaydeden Bağcı, “Fuarlar ve ön rezervasyonlardan edindiğimiz izlenime göre, şu ana kadar en başarılı destinasyonun İngiltere olacağı ortaya çıkıyor. Bunun nedeni de Paund ile Euro paritesi. Ayrıca, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri ile çalışan otel ve diğer turistik işletmelerin son derece dikkatli olmaları gerekiyor. Rusya dahil BDD ülkelerinden artış beklenmemeli. Dolar sürekli bir yükselişte ve bu da tatile çıkacak insanları etkiliyor. Ukrayna, Türkiye"nin en fazla büyüyen pazarı. 80 binden 600 bine çıkıldı. Ancak, Eskiden bir aylık maaşla Türkiye"ye tatile gelebilen bir BDD üyesi ülkesinin vatandaşı şimdi iki aylık maaşı ile ancak Türkiye"ye tatil için gelebilecek. Bu da çok dikkatli hareket edilmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Bu nedenlerden dolayı küresel ekonomik krizden çok fazla etkilenmemek için Türkiye"deki otellerin hiç olmazsa İngiltere pazarını kaçırmamak için kontratlarına sadık kalıp, fiyatlarını artırmamaları gerekiyor. Fiyat artırımına gitmek, İngiliz pazarında olumsuz sonuç verebilir” dedi.
  Türk turizminin 2009 yılındaki en büyük şansının İspanya, İtalya ve Yunanistan gibi Akdeniz çanağındaki rakiplerin İngiltere destinasyonuna fiyatları Euro olarak vermeleri.olduğunu kaydeden Peninsula Turizm"in sahibi Tevfik Bağcı, “ Türkiye fiyatları Paund olarak açıkladığı için daha fazla şanslı. Turizmde Türkiye"nin ekonomik krizden etkilenmemesi için sezon öncesi acil tedbirler alması gerekiyor. Mısır"ın turizmi krizden korumak için aldığı tedbirlere bakarsak, İspanya, İtalya ve Yunanistan"a karşı olan avantajımızı Mısır ve Tunus"a kaptırmamış oluruz. Mısır"ın ortaya koyduğu turizm tedbirlerini bizim hükümetimiz de görmeli. Turistik tesisler ve otellerden alınan ÖTV"nin bir an önce gözden geçirilmesi gerekiyor. Turizm Bakanlığının tanıtıma ayırdığı kaynak yetersiz. Krizi fırsata dönüştürmek için bunu kesinlikle ve acil şekilde artırmalıyız” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim