• BIST 107.206
 • Altın 142,629
 • Dolar 3,5525
 • Euro 4,1323

  Bafa'da tatbikat tartışması

  03.07.2009 17:05
  Aydın ve Muğla il sınırındaki doğa harikası Bafa Gölü’nde yangın tatbikatı tartışması yaşanıyor.
  Bafada tatbikat tartışması
  Bafa'da tatbikat tartışması Bafa'da tatbikat tartışması Bafa'da tatbikat tartışması

  Orman Bölge Müdürlüğü tatbikat yapılmadığını ileri sürerken, çevreciler ve köylüler uçakların yangın tatbikatı yaptığını, tatbikatta kullanılan tuzlu suyun canlıların yanı sıra ekili pamuk tarlalarına da zarar verdiğini iddia etti.
  Yangın tatbikatı gerçekleştirilen tabiat parkı niteliğindeki Bafa Gölü ve çevresinde 200"den fazla kuş türü yaşıyor. Gri balıkçıl, ak balıkçıl ve küçük karabatak türü kuşlar Menet adasında yaşıyor, yuvaları var ve üremelerini burada gerçekleştiriyor. Menet adasında ayrıca, kaşaklar türü otların içerisinde sakar meşe türü kuşların yuvaları var. Tatbikat sırasında bu kuşlarda etkilendi.
  Bafa"da nesli tehlike altında olan tepeli pelikanlardan, flamingolara, kaşıkçı kuşlarından, yine nesli tükenmek üzere olan ve tüm dünyada çok az kalan ak kuyruklu kartal türü kuşlara kadar 200 kuş türü Bafa Gölü ve çevresinde barınıyor. Tatbikatta bu kuş türlerinin hepsi zarar gördü.
  TATBİKAT YAPILDIĞINA TÜM BAFA VE ÇEVRESİNDE KÖYLÜLER İLE TURİZMCİLER ŞAHİT
  Bu arada, Orman Bölge Müdürlüğü"nün Bafa ve çevresinde tatbikat yapılmadığı yolundaki açıklamasının ardından konuşan Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği Başkanı Bahattin Sürücü, yapılan tatbikata Bafa"da Serçin, Kapıkırı ve Gölyaka köylerinin sakinleri ile Bafa çevresindeki turizmcilerin şahit olduğunu söyledi. Y
  aptıkları araştırmada tatbikatın Orman Genel Müdürlüğü tarafından yangınlarda kullanılan Türk Hava Kurumu amblemli uçaklar tarafından gerçekleştirildiğinin belirlendiğini söyleyen Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği Başkanı Bahattin Sürücü, “Bafa gölü tabiat parkı niteliğinde ve koruman altında bulunuyor. Böyle bir yerde tatbikat yapılır mı ? Yangına tüm çevre köylüler ve turizmciler şahit. Bu tatbikattan sadece kuşlar ve diğer canlılar değil, tarım arazileri de etkilendi. Örneğin, Bafa gölü çevresinde bulunan Serçin Köyü"ndeki pamuk tarlalarına su atılmış ve ekili pamuk tarlaları uçaklardan tuzlu su atıldığı için bozulmuş. Bafa gölü son derece hassas eko sisteme sahip ve buranın korunması için herkes dikkat etmeli. Burası böyle tatbikatlar için uygun bir yer değil. Tatbikatın ardından ölmeyen kuşlar ve su altı canlıları strese girdi. Balıkçılar bile günlerdir balık tutamıyor“ dedi

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim