• BIST 89.270
 • Altın 146,969
 • Dolar 3,6543
 • Euro 3,9297

  Bafa Gölün'e çöp tehditi

  20.01.2009 10:30
  Bafa Gölüne çöp tehditi
  Aydın-Muğla il sınırındaki Bafa Gölü’nün sorunları bitmek bitmiyor.
  Bafa Gölün'e çöp tehditi Bafa Gölün'e çöp tehditi Bafa Gölün'e çöp tehditi

  Efsane göl, şimdi de büyük bir çöp tehditi ile karşı karşıya. Mitolojik efsanelerle dolu Ege Denizi"nin eski Latmos Körfezi günümüzün Bafa Gölü, son 30 yıldan bu yana devam eden insan kaynaklı tehditlere yeter diyor.
  Bafa Gölü son yıllarda kirlilik, kuruma, tuz oranının artması, avcılık gibi tehditlerle yaşam mücadelesi veriyor. Bafa Gölü"nün eski günlerine dönmesi için “Bafa"ya Su Ege"ye Bereket” gibi projeler sürdürülürken, çevresindeki zeytinyağı fabrikalarının kara atık sularının göle salınmasını engellemek için dinlendirme havuzları yapılıyor ve kamuoyunun göle ilgisinin çekilerek duyarlılık sağlanmasına çalışılıyor. Ancak Bafa"nın sorunları bunlarla bitmiyor. Bafa Gölü hem çevresinde hem de kilometrelerce uzakta bulunan yerleşim yerlerindeki farklı bir sorunla tehdit altında bulunuyor. Bafa Gölü"ne 10 kilometre uzaklıkta bulunan Milas"a bağlı Şenköy"ün çöpleri efsane gölü tehdit ediyor. Günümüzün en büyük çevre sorunlarından biri olan çöpler, Şenköy"ün de sorunlarından birisi. Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD), Milas-Bodrum yoluna 4 kilometre mesafede bulunan Şenköy"deki çöplerle ilgili bir araştırma yaptı.
  Bafa gölü ve çevresindeki çöp sorununun çözülmesini isteyen köylüler, “20-30 yıl öncesine kadar köyümüzde böyle naylon torbalar, pet şişeler falan yoktu. Evlerimizden çıkan çöpler hep yiyecek artıklarıydı. Onları da hayvanlarımıza verirdik, kurda kuşa faydası olurdu. Şimdi ne satın alırsak hepsini naylona koyuyorlar. Biz de bu naylonları atıyoruz Yağan yağmur sularıyla birlikte coşan Değirmenderesi, çöpleri de önüne katarak Bafa Gölü"ne akan Ulusluk Çayı"yla buluşuyor.Değirmenderesi"nin ikiye böldüğü dağın karşı yamacında zeytincilik ve arıcılığın yoğun olduğu köylerden Akçalı bulunmaktadır. Aynı çöp sorunları bu köyde de yaşanmakta ve çöpler doğaya atılıyor” diyor.
  Bafa Gölü"ndeki çevre kirliği konusunda araştırma yapan EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, Bafa Gölü"nün yaşadığı çöp sorununa dikkat çekilerek, “Dereden gelen sular, hem çöplerin bir kısmını hem de yığılı çöplerden sızan pis suları, Ulusluk Çayı"na ve oradan da Bafa Gölü"ne taşımaktadır. Ulusluk Çayı"nda sadece köylülerin attığı çöpler yok, çevredeki tarım arazilerinden atılan kimyasal ilaç kutuları ve gübre çuvalları da yoğun bir şekilde göle atılmaktadır. Su canlıları ve kuşlar için bu tür çöpler büyük tehlike içermektedir. Bafa Gölü ülkemizin en güzel göllerinden birisidir. Bu güzelliğin kaybolmaması ve gölün olumsuz etkilenmemesi için, hem burada yaşayan bireylere hem de sorumlu kurumlara önemli görevler düşmektedir. Ormanlık alanlara, derelere atılan bu çöpler, buradaki yaban hayvanlarının ölümüne yol açmakta, atılan şişe ve camlardan yangınlar meydana gelmekte, sualtı canlılarını, kuşların yaşamlarını tehdit etmekte, sağlık açısından tehlike yaratmakta ve görüntü kirliliği oluşturmaktadır. Bafa Gölü kıyısındaki köylerin bağlı bulunduğu kaymakamlıkların başkanlığında, Çevre ve Orman İl Müdürlüklerinin ve sivil toplum örgütlerininde katkılarıyla, köy muhtarlıklarının toplanarak, çöp konusunda bir çözüm arayışına girilmesi, ekosistemin korunması, sağlık ve hijyen açısından olumlu olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

  MUHTARLAR DA ÇÖZÜM İSTİYOR
  Çöp sorununa bir an önce çözüm bulunmasını isteyen Kapıkırı Köyü Muhtarı Veli Çakır, “Çöp köyümüzün en büyük sorunlarından birisi. Köyümüzde çöp alanı açılması için, yetkili kurumlara müracaat yaptım. Ancak köyümüz sit alanı içinde olduğundan izin verilmedi. Çöpleri bir yerde toplayamıyoruz. Çöp sorunu sadece bizim değil, çevre köylerinde sorunu. Bizlere bu konuda yardımcı olunması gerekir” dedi.
  Serçin Köyü Muhtarı Aşkın Karadayı da, şöyle konuştu: “Maalesef her köyün olduğu gibi, çöpler bizim de önemli sorunlarımız arasındadır. Çöp konusunda bize 4 km. Uzaklıkta bulunan Sarıkemer Belediyesi"nden yardım bekliyoruz. Görüşmelerimiz halen devam etmektedir. Sivil Toplum örgütleriyle de halkımızın çöpler konusunda bilinçlendirilmesi için, çalışmalarımız sürdürülmektedir”

  Diğer Haberler
 • ASELSAN Yerli Motor Üretti!18 Mart 2017 Cumartesi 20:11
 • Sosyal Medya Facebook'un yepyeni özelliği aktif oldu!17 Mart 2017 Cuma 17:22
 • Samsung yeni QLED TV serisini tanıttı!14 Mart 2017 Salı 23:46
 • iOS 10.3 Beta 6 yayınlandı13 Mart 2017 Pazartesi 20:21
 • Özel sektör uzaya çıkabilecek12 Mart 2017 Pazar 16:26
 • WhatsApp Web için yeni özellik!12 Mart 2017 Pazar 14:13
 • Moto G5 satışa sunuldu11 Mart 2017 Cumartesi 20:54
 • Galaxy S8 ve Galaxy S8+, Galaxy Note 7 ile yanyana10 Mart 2017 Cuma 20:57
 • Xiaomi Mi Mix 2 daha efsane olacak!05 Mart 2017 Pazar 20:24
 • Ar-Ge, 12 milyarlık fonda toplanacak05 Mart 2017 Pazar 09:21
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim