• BIST 108.392
 • Altın 143,183
 • Dolar 3,5328
 • Euro 4,1224

  Aydınlı memurlar G(Ö)revde!

  23.05.2012 10:33
  Hükümet ile memurun zam pazarlığı sonuçsuz kaldı, Türkiye genelinde memur sokağa döküldü, sendikalar iş bırakma kararı aldı.
  Aydınlı memurlar G(Ö)revde!
  Aydınlı memurlar G(Ö)revde! Aydınlı memurlar G(Ö)revde! Aydınlı memurlar G(Ö)revde!

  AYDINPOST HABER SERVİSİ/Murat UÇKAÇ-Aydın’da gerçekleştirilen grev ise Sevgi Yolu’nda yapılırken, greve MHP Aydın İl Başkanı Fevzi Köse, CHP Aydın İl Başkan Adayı Barkan Kalınomuz, Aydın Tabip Odası, Türk Eğitim-Sen, KESK, Türkiye Kamu-Sen, Eğitim-İş  Aydın İl Temsilcilikleri ve diğer sendika temsilcileri katıldı.

  Memurlar adına bir konuşma yapan Türkiye Kamu-Sen Aydın Temsilcisi Rıdvan Naci Devli, “Memurları, emekli enflasyona ezdirmedik deyip, ülkenin kaymağını yandaş, çevrelere dağıtanları gördünüz. Günlerce, bu sözde sendikaların ve siyasetçilerin büyük bir nimetmiş gibi anlattığı, toplu sözleşme tiyatrosunu izlediniz. Hep sustuk, hep bekledik. Ama şimdi sıra bizde, herkes susacak biz konuşacağız. Hastadan bulaşan virüs nedeniyle can veren doktor, kilometrelerce öteye ders vermeye giderken soğuktan donan öğretmen, haciz ihbarnamesini borçluya tebliğ ettiği için katledilen postacı, yangın söndürürken hayatını kaybeden itfaiyeci, ormancı, asayişi sağlarken şehit edilen polis de biziz. Ancak yöneticiler tarafından her fırsatta hizmet üretmemekle, yan gelip yatmakla suçlanan da biziz. Nisan ayı başında yapılanlarla birlikte son bir yıl içinde doğalgaza yüzde 33, elektriğe yüzde 22, benzine yüzde 23, mazota yüzde 24 zam gelmiş, bu şartlarda ne kamu görevlilerimizin ne de emeklilerimizin insan onuruna yakışır bir hayat sürme şansı kalmamıştır. Tam 5 aydır zam alamayan kamu görevlilerimiz 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ek ödemelerde yaratılan adaletsizliğin çözülmesini, bir saatlik fazla çalışma karşılığında ödenen 1,35 TL’nin hiç olmazsa çalışanın bir saatlik ücret tutarına çıkarılmasını, 4/C’li çalışanlarımızın insan haklarına aykırı uygulamalarla çalışmaya mahkum edilmesinden vazgeçilmesini, mağdur edilen, unutulan 4/B’li ve diğer sözleşmeli çalışanlarımızın kadroya geçirilmesini, iş yerlerinde yaşadıkları sorunların çözülmesini beklerken aylarca çalışıp, günlerce müzakere ettiğimiz taleplerimizi neredeyse hiçbirinin dikkate alınmadığını görünce büyük bir hayal kırıklığı yaşanmıştır” dedi.

  Sözün bittiğini, hoş görülerinin karşılıksız kaldığını, diyalog mekanizmasının tahrip edildiğini, son çare olarak bu eylemi gerçekleştirmek zorunda kaldıklarını ifade eden Devli, “Bizler iş bırakma eylemi yapmaya karara verdiğimizde gördük ki, siyasi ve ekonomik bir cenderenin kıskacında ezilen bir kesim, hislerine tercüman olacak bir ses bekliyor. Türkiye Kamu-Sen bu eylemi, yıllardır ihmal edilen, kaderiyle baş başa bırakılan işçinin, esnafın, çiftçinin, dar gelirli tüm kesimlerin eylemi gibi kabul edildi. Toplu sözleşme görüşmelerinde dahi bir gün ak dediğine öteki gün kara demiştir. İktidarda olduğu dönem boyunca kamu görevlilerinin kazanılmış haklarını geriletmek, yeni haklar vermemek için mücadele etmişlerdir. Seçim meydanlarındaki vaatlerini unutmuşlardır. Toplu pazarlık masasında taleplerimizi dikkate almayan hükümet memurlarımızın haklarını gasp etmiştir. Türk memuru bu nedenlerle bir gün çalışmama hakkını kullanmaktadır. Yıllardır memursuz bir ülke özlemi ile yanıp tutuşanlar, şimdi memursuz Türkiye’yi görsünler. Bizler bugün hükümetin, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi için, tek taraflı uygulamalardan vazgeçerek, tabanın sesine kulak vermesi için, büyümeden pay vermediği kamu çalışanına daha fazla çektirmekten vazgeçmesi için, kapsamlı ve adil bir sosyal güvenlik sistemi için, memurlarımızın gerçek anlamda toplu sözleşme ve grev hakkı için, farklı statülerde istihdam edilerek haklarının geriletilmesine dur demek için, onuru, haysiyeti, kariyeri ve kaybettiklerini geri almak için hak için, adalet için, daha güzel yarınlar için iş bıraktık” diye konuştu.

  YETKİLİLERİN TEHDİTLERİ BİZİ YOLUMUZDAN DÖNDÜREMEDİ

  Devli konuşmasını şu sözlerle sürdürdü, “Şimdi yargı kararıyla, Anayasa hükmü ile, uluslar arası sözleşmelerle, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile, bizlere tanınmış olan haklarımızı kullanıyoruz. Haklarımızı alana kadar mücadelemiz devam edecektir. Bugün maskelerin düştüğü, gerçeklerin ortaya çıktığı gündür. Bugün memurların haklarını iç edenlerin kaçacak delik aradıkları gündür. Memurlar iş yapmıyor diyenler, memurların ne iş yaptıklarını gördü”

  img_7826.jpg

  img_7841.jpg

  img_7844.jpg

  img_7846.jpg

  img_7861.jpg

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim