• BIST 90.383
 • Altın 144,263
 • Dolar 3,6117
 • Euro 3,9021

  Aydın'ı mercek altına aldılar

  26.03.2010 11:41
  Aydını mercek altına aldılar
  Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Plancılığı Bölümü öğrencileri tarafından yürütülen ‘1/100.000 Ölçekli Aydın Şehir ve Bölge Planı’ proje çalışmalarının 1. aşaması tamamlandı.
  Aydın'ı mercek altına aldılar Aydın'ı mercek altına aldılar Aydın'ı mercek altına aldılar

  YTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Plancılığı Bölümü öğrencileri tarafından yürütülen "1/100.000 Ölçekli Aydın Şehir ve Bölge Planı" proje çalışmalarının tamamlanan 1. aşama sonuçları Aydın Ticaret Odası (AYTO) Meclis Salonunda düzenlene toplantıda tartışıldı. Toplantıya Vali Hüseyin Avni Coş, İl Emniyet Müdürü Tacettin Kurt, AYTO Meclis Başkanı Mustafa Ali Parmaksız, AYTO Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu, Makine Mühendisleri Odası Aydın Şubesi Başkanı Metin Albeyoğlu, YTÜ"lü öğrenciler ve davetliler katıldı.
  Toplantıda YTÜ"lü öğrenciler tarafından yürütülen "1/100.000 Ölçekli Aydın Şehir ve Bölge Planı" proje çalışmalarının tamamlanan 1. aşama sonuçları hakkında Yrd. Doç. Dr. Yiğit Evgen, Dr. Ebru Seçkin, Dr. Tuğba Çekiç ve Araştırma Görevlisi Senem Son tarafından bilgiler aktarıldı.
  1. aşaması tamamlanan çalışma hakkında bilgiler veren Yiğit Evgen, bölgesel planlama alanında Türkiye ve dünyada son yıllarda önemli gelişmeler sağlandığına işaret ederek, “Aydın planlama açısından şanlı bir yer. Aydın"ın nüfus artış hızı ve göç alma bakımından diğer büyük şehirlere göre bazı avantajları var. Ovasına saygılı bir il olan Aydın"da halen sulak ve sürdürülebilir tarım arazileri mevcut. Yerleşim yerleri bu arazilere zarar vermeyecek şekilde planlanmış. Bölgede çok sayıda kırsal görünümlü yerleşim alanları mevcut. Ancak Aydın mevcut potansiyellerini çok iyi değerlendiremiyor. Muğla, Denizli ve İzmir illeri arasında sıkışık durumda olan Aydın"ın potansiyellerini harekete geçirerek bölgede rekabet edebilir bir yapıya dönüşmesi gerekiyor” dedi.

  “GENÇLER TARIM YERİNE TURİZMİ YÖNELİYOR”
  Yapılan çalışmalarda ortaya sonuçlara değinen Dr. Tuğba Çekiç de, tarımsal ürünlerin pazarlanmasında önemli sorunlar yaşandığına işaret ederek, “Ürünlerin pazarlanmasında kooperatif ve birlik gibi oluşumlar yetersiz. Girdi fiyatlarının yüksek olması üretim faaliyetlerini olumsuz yönde etkiliyor. Köylerde yaşayan gençlerin tarım yerine turizm sektörüne yönelmesi sektörü olumsuz yönde etkiliyor. Verimli ve sulak arazilere sahip olunmasına rağmen özel ürünlerin üretimine ağırlık verilmiyor. Barajların tamamlanamaması ve taşkınların önlenememesi nedeniyle yılda 1"den fazla ürün elde edilebilecekken; ancak bir ürünle yetiliniyor” diye konuştu.

  “PLAN YAPMAK KADAR KORUMAKTA ÖNEMLİ”
  şehir ve bölge plancılığının önemine işaret eden Vali Coş ise, Aydın"da böyle bir çalışma yaptıkları için YTÜ"lü öğretim üyeleri ve öğrencileri kutladı. Türkiye"de plansızlık kadar planlara bağlı kalınmamasının da önemli sorunlar oluşturduğunu savunan Coş, şunları söyledi: “Yapılan planların bir bölümü maddi çıkarlar doğrultusunda ya plancı tarafından ya da art niyetli kişiler tarafından kalbura çevriliyor. Şehir plancılarımızın bu tür durumların neden olabileceği kötü durumlar nedeniyle planlarının zarar görmemesi konusunda daha dikkatli olması gerekiyor. Bunun için yeni yetişen şehir plancılarının planlarının art niyetli kişiler tarafından zarar görmemesi konusunda daha duyarlı hareket etmesi gerekiyor. Yoksa delinen planlar beraberinde birçok sorunu da getiriyor. Plan yapmak kadar, planları korumakta büyük önem taşıyor”
  Yapılan konuşmaların ardından çalışmada görev alan öğrenciler hazırlanan haritalar üzerinden Aydın"la ilgili tespit ettikleri bilgileri aktarırken; davetlilerden gelen soruları cevaplandırdılar. -iha

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim