• BIST 107.693
 • Altın 143,291
 • Dolar 3,5369
 • Euro 4,1404

  Aydın'da gölet açılışı

  24.02.2009 13:05
  Aydın İl Özel İdaresi Tarafından Köşk Başçayır Köyü’nde yapılan sulama göleti düzenlenen törenle açıldı.
  Aydında gölet açılışı
  Aydın'da gölet açılışı Aydın'da gölet açılışı Aydın'da gölet açılışı

  Törende konuşan AK Parti Aydın Milletvekili Atilla Koç, “Artık su akacak Türk faydalanacak” dedi.
  Geçen yıllarda yaşanan kuraklıkla birlikte yaşanan su sıkıntısının ardından başlatılan "Gölet Projesi" kapsamında Köşk İlçesi"ne bağlı Başçayır Köyü"ne yapılan sulama göleti ile aynı köyün Bitler Mahallesi"nde yapılan havuz düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılış törenine Aydın Valisi Mustafa Malay, AK parti Aydın Milletvekilleri Atilla Koç, Mehmet Erdem, Köşk Kaymakamı İsmail Soykan, Aydın İl Genel Meclisi Başkanı İsmail Hakkı Eser, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halil İbrahim Aktemur, özel idare çalışanları, daire müdürleri ve köy halkı katıldı.
  Törende konuşan Köşk Kaymakamı İsmail Soykan, ilçeye bağlı köylerde halkın tamamının tarımla geçindiğini belirterek “Yaşanan kuraklık nedeniyle halkımız üretimde ciddi sıkıntılar yaşıyordu. Bunun yanı sıra zeytin ağaçlarımız susuzluk nedeniyle kurumaya başlamıştı. Aydın İl Özel İdaresi tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında bundan sonra Köşk Deresi diye adlandırılan Başçayır, Uzundere, Mezeköy, Baklaköy ve Köşk"ün belli bir kısmında susuzluk yaşanmayacak. Yapımı gerçekleştirilen Bitler Havuzu"ndan 230 dekar, Başçayır Göleti ile de 1950 dekar olmak üzere toplam 2 bin 180 dekar alanda sulama yapılabilecek. Bu proje ile Köşk"ün kaderinin değişeceğine inanıyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
  Aydın İl Genel Meclisi Başkanı İsmail Hakkı Eser ise, Aydın İl Özel İdaresi"nin son 5 yıllık hizmetleri ile KÖYDES projesi kapsamında gerçekleştirilen yatırımlardan söz ederek “AK Parti iktidarı ile Aydın İl Özel İdaresi"nin yatırımları 10 kat arttı. Sayın Başbakanımızın başlattığı KÖYDES projesi ile de kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımızı adeta kaderi değişti. Hizmetlerimizin devamı için 29 Mart"taki yerel seçimlerde sizlerden destek bekliyoruz” dedi.
  Başçayır Köyü İlköğretim Okulu öğrencilerinin halk oyunu gösterileri ile renklenen açılışta son konuşmayı yapan AK Parti Aydın Milletvekili Atilla Koç ise, fikirleri projeye dönüştürüp uygulayan bürokratlara teşekkür etti. Bu güne kadar söylene gelen "Su akar Türk bakar" sözünün bundan sonra söylenmeyeceğini ve ülkedeki tüm suların en iyi şekilde değerlendirileceğini ifade eden Atilla Koç, şu an itibariyle ülkedeki su kaynaklarının çok cüzi bir kısmının değerlendirildiğini söyledi. Koç “İktidara geldiğimizde Türkiye için 2 bin 500 baraj projesi vardı. Bu projelerin hepsini de her yıl minimum ödenekler ayrılarak ülke kaynakları da bilinçsizce tüketiliyordu. Mevcut ödeneklerle barajlar da 300-400 yıl sonra tamamlanacaktı. Biz bu yanlışa son verip projeleri önemine göre sıraladık. Mesela Aydın Bölgesi"nde Çine Barajı"nı ağırlık verdik. Baraj"ın başlangıç aşamasından AK Parti iktidarına kadar geçen zamanda 100 Trilyon ödenek aktarılmış. Biz sadece son 4.5 yılda Çine Barajı"na 450 Trilyon ödenek aktardık. Su meselesi aziz bir meseledir. Yaşadığımız kuraklıklardan ders aldık. Suyun kıymetini daha iyi öğrendik” dedi.
  Aynı zamanda hemşerisi olan Başçayırlılar"dan yapılan yatırımların iyi değerlendirilmesini isteyen Atilla Koç, hizmetlerin devamı için seçimlerde AK Parti"yi desteklemelerini de istedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim