• BIST 106.843
 • Altın 142,689
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1209

  Aydın'da Çin protestosu

  10.07.2009 14:56
  Aydın’da Cuma Namazı’nda bir araya gelen kalabalık bir grup Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine yönelik devam eden saldırılar nedeniyle Çin’i protesto etti.
  Aydında Çin protestosu
  Aydın'da Çin protestosu Aydın'da Çin protestosu Aydın'da Çin protestosu

  Cuma Namazı"nda Aydın merkez Beycamii"nde bir araya gelen kalabalık bir grup cami çıkışında Doğu Türkistan"da ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Cenaze Namazı sonrasında Çin"in Özerk Sincan Bölgesinde devam eden saldırılarda hayatını kaybedenler için dua eden kalabalık, cami çıkışında ortak bir basın açıklaması yaptı. İstasyon Meydanı"nda gerçekleşen protesto gösterisine MHP Aydın Milletvekili Recep Taner, Türkiye Kamu-Sen Aydın İl Temsilcisi Rıdvan Naci Devli, MHP İl Başkanı Hasan Muti ile protesto gösterisini düzenleyen çok sayıda sivil toplum örgütü ve derneklerin temsilcileri katıldı.
  Kabalık grup adına ortak basın açıklamasını okuyan Ülkü Ocakları Aydın İl Başkanı Eyip Doyuran, Çin işgalindeki Doğu Türkistan"da yaşananların büyük bir insanlık dramı olduğunu iddia etti. Çinliler ile Uygur Türkleri arasında meydana gelen çatışmalarda en az bine yakın kişinin öldüğü ve yüzlerce kişinin de yaralandığını ifade eden Doyuran, “Tüm bu olayların altında yatan en önemli neden, Çin"in 1949 yılında Doğu Türkistan"ı işgal etmesi ve Türkler üzerinde ciddi bir asimilasyon politikası uygulamasıdır. Doğu Türkistan"da Türkleri büyük baskı altına alan, özgürlüklerine ipotek koyan, halkı sindirmeye, susturmaya çalışan Çinliler, asimilasyon çalışmalarını bugüne dek hız kesmeden sürdürmüştür. Her açıdan hak gaspı yaşayan Doğu Türkistanlılar, eğitimde de oldukça geri kalmıştır. İlkel koşullarda eğitim-öğretim yapan Doğu Türkistanlılara, eğitim alanında Çinlileştirme faaliyetleri uygulanmaktadır” dedi.
  Türklerin yaşadığı yerlerde azınlık konumuna getiren Çin hükümetinin amacına ulaşmak için haklı seslere, duruşlara, eylemlere karşı da acımasız yöntemlere başvurmakta olduğunu ileri süren Doyuran, “Doğu Türkistan"ı haksız yere işgal eden ve Doğu Türkistan toprakların bağımsızlığı için mücadele edenlere karşı faşist, acımasız bir politika uygulayan Çinliler, çocuk, kadın, yaşlı demeden Türkleri katletmektedir. Türkiye"de Çin"de yaşanan son olaylara karşı duyarsız bir tavır sergilemektedir. Urumçi'de yaşananlar bir kez daha göstermiştir ki, Çin"in hedefinde Türkleri Doğu Türkistan"dan silmek vardır. Türk hükümetinin Çin"de yaşananlara karşı tüm dünyayı harekete geçirmesini ve bu drama herkesin tanık olmasını istiyoruz. Aksi takdirde Çin"in asimilasyon politikaları sonucunda Doğu Türkistan"da bir tane Uygur Türk"ü kalmayacaktır” diye konuştu.
  Çin Hükümetini protesto eden değişik döviz ve Doğu Türkistan bayraklarının taşındığı gösteride yapılan açıklamanın ardından; “Kahrolsun Kızıl Çin”, “Yaşasın Bağımsız Türkistan” ve “Uygur"a Uzanan Eller Kırılsın” şeklinde sloganlar atıldı. Yüzlerce Aydınlının katıldığı protesto gösterisine katılan kalabalık grup, daha olaysız bir şekilde dağıldı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim