• BIST 107.202
 • Altın 145,447
 • Dolar 3,5161
 • Euro 4,1312

  Aydın Kamu-Sen'den bordro yakma eğlemi

  07.03.2012 15:07
  Türkiye Kamu-Sen Aydın Şubesi üyesi bir grup kamu çalışanı 2012 yılı başından bu yana zamlı maaş alamamalarını bordro yakarak protesto etti.
  Aydın Kamu-Senden bordro yakma eğlemi
  Aydın Kamu-Sen'den bordro yakma eğlemi Aydın Kamu-Sen'den bordro yakma eğlemi Aydın Kamu-Sen'den bordro yakma eğlemi

  Aydın merkez Sevgi Yolu’nda gerçekleşen bordo yakma eylemine Türkiye Kamu-Sen Aydın İl Temsilcisi Rıdvan Naci Devli, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendika başkanları ve Kamu-Sen üyesi bir grup kamu çalışanı katıldı.
  Kamu çalışanları adında ortak basın açıklamasını okuyan Türkiye Kamu-Sen Aydın İl Temsilcisi Rıdvan Naci Devli, “Yıllardır kamu görevlilerini ezen, hakir gören, yok sayanlar, her fırsatta ilkleri yapmakla övünenler, bir ilke daha imza atmış ve tarihinde ilk defa memurlar yeni yılda maaş zammı alamamıştır. Anayasaya göre memurların maaş artışları toplu sözleşme ile belirlenmek zorundadır. Memurlara toplu sözleşme hakkı getiren anayasa değişikliğinin üzerinden tam 18 ay geçmiştir. Ancak hala toplu sözleşmenin nasıl yapılacağına dair kanun tasarısı ortada yoktur. 2012 Mart ayının ortasına geldiğimiz şu günlerde kamu görevlisi, emekliler, dul ve yetimler ile 4/c’li çalışanlar olmak üzere yaklaşık 5 milyon kişi, tam 3 aydır, dört gözle çıkarılacak kanunu ve maaş zammını beklemektedir. Anayasada kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı tanıyan 12 Eylül referandumunun üzerinden 18 ay, Üçlü Danışma Kurulu toplantılarının üzerinden 7 ay, üzerinde kısmen anlaşma sağlanan Yasa Taslağının Bakanlar Kurulu’na gönderilmesinin üzerinden tam 4 ay geçmiştir. Tasarı, TBMM gündemine geleli de 1,5 ay olmuştur. Ancak, komisyon dipsiz bir kuyu misali, tasarıyı adeta iç etmiş durumdadır” dedi.
  “MAAŞ ZAMMI FAİZİYLE ÖDENSİN”
  Memurların elektrik, doğalgaz, benzin, tüp ve zorunlu tüketim kalemlerine yapılan zamlar nedeniyle eriyen maaşlarının yükseltilmesini, yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesini istediklerini ifade eden Devli, “Elektrik, su faturalarımızı geç ödediğimizde, vergimizi geciktirdiğimizde, gecikme bedeli ödüyoruz. Hükümet de memurun zamlı maaşını geciktirmiştir. Öyleyse iktidar da bize gecikme bedeli ödemek zorundadır. Zam yapılmayarak, memurlara maaş zammı olarak verilmesi gereken aylık 1 milyar 55 milyon lira, kasada kalmaktadır. 3 ayda bu tutar 3 milyar 165 milyon liraya ulaşmıştır. Hazine bu parayı değerlendirerek kâr elde etmektedir. Bu paranın nemasını istiyoruz. Bu nedenle 1 Ocak 2012’den geçerli olmak üzere, zam yapılmayan her ay için, memur ve emekli maaşlarına, yapılacak zamma ilave olarak, vergilerden alınan gecikme bedeli oranında telafi artışı eklenmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.
  Memurların son 10 yıldır mağdur edildiğini ileri süren Devli, şunları söyledi: “10 yıldır komik zamlarla memuru, memur olduğuna pişman eden iktidar, şimdi de ödenmesi gereken zamlı maaşını ödemeyerek yaşadığına pişman etmek istiyor. Maaşların zamsız ödenmesinin hiçbir geçerli mazereti yoktur; olamaz. 12 Eylül 2010 tarihinden bu yana bilinçli olarak toplu sözleşme kanununu çıkartmayan Hükümetin zamsız maaş ödemesi, memuruyla, emeklisiyle, dul ve yetimiyle 5 milyon kişiyi yok saymaktır”
  Yapılan açıklamanın ardından eyleme katılan kamu çalışanları zamlı maaş alamamalarını attıkları sloganlarla protesto etti. Daha sonra bordrolarını yakan katılımcılar, sessizce bölgeden ayrıldı. 

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim