• BIST 106.711
 • Altın 143,664
 • Dolar 3,5552
 • Euro 4,1454

  Aydın Efelerinden kınama

  13.07.2009 09:53
  Türkiye Kuva-yi Milliye Mücahitler Derneği Aydın Şube Başkanı Mustafa Yormaz, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine karşı devam Çin baskılarını kınadı.
  Aydın Efelerinden kınama
  Aydın Efelerinden kınama Aydın Efelerinden kınama Aydın Efelerinden kınama

  Çin işgalindeki Doğu Türkistan"da yaşananların büyük bir insanlık dramı olduğunu iddia eden Mustafa Yormaz, Çinliler ile Uygur Türkleri arasında meydana gelen çatışmalarda en az bine yakın kişinin öldüğü ve yüzlerce kişinin de yaralandığını ifade ederek, “Tüm bu olayların altında yatan en önemli neden, Çin"in 1949 yılında Doğu Türkistan"ı işgal etmesi ve Türkler üzerinde ciddi bir asimilasyon politikası uygulamasıdır. Doğu Türkistan"da Türkleri büyük baskı altına alan, özgürlüklerine ipotek koyan, halkı sindirmeye, susturmaya çalışan Çinliler, asimilasyon çalışmalarını bugüne dek hız kesmeden sürdürmüştür. Her açıdan hak gaspı yaşayan Doğu Türkistanlılar, eğitimde de oldukça geri kalmıştır. İlkel koşullarda eğitim-öğretim yapan Doğu Türkistanlılara, eğitim alanında Çinlileştirme faaliyetleri uygulanmaktadır” dedi.
  Türklerin yaşadığı yerlerde azınlık konumuna getiren Çin hükümetinin amacına ulaşmak için haklı seslere, duruşlara, eylemlere karşı da acımasız yöntemlere başvurmakta olduğunu ileri süren Yormaz, “Doğu Türkistan"ı haksız yere işgal eden ve Doğu Türkistan toprakların bağımsızlığı için mücadele edenlere karşı faşist, acımasız bir politika uygulayan Çinliler, çocuk, kadın, yaşlı demeden Türkleri katletmektedir. Türkiye"de Çin"de yaşanan son olaylara karşı duyarsız bir tavır sergilemektedir. Urumçi'de yaşananlar bir kez daha göstermiştir ki, Çin"in hedefinde Türkleri Doğu Türkistan"dan silmek vardır. Türk hükümetinin Çin"de yaşananlara karşı tüm dünyayı harekete geçirmesini ve bu drama herkesin tanık olmasını istiyoruz. Aksi takdirde Çin"in asimilasyon politikaları sonucunda Doğu Türkistan"da bir tane Uygur Türk"ü kalmayacaktır” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim