• BIST 106.711
 • Altın 143,532
 • Dolar 3,5567
 • Euro 4,1387

  Aydın Barosu'ndan açıklama

  22.12.2008 17:07
  Aydın Baro Başkanı Sümer Germen, son günlerde insan hakları konusunda yaşanan gelişmelere Aydın Barosu olarak sessiz kalamayacaklarını belirtti.
  Aydın Barosundan açıklama
  Aydın Barosu'ndan açıklama Aydın Barosu'ndan açıklama Aydın Barosu'ndan açıklama

  Türkiye ve dünyanın zorlu ekonomik koşullardan geçmekte olduğuna işaret eden Sümer Germen; insan hayatı ve sağlığının bile artık ticari işletme mantığı ile ele alındığını iddia etti. Hak ihlalleri ve özellikle tüm hak ve özgürlüklerin temelini oluşturan yaşam hakkına kolluk kuvvetlerince yönelik saldırılar son günlerde artarak devam etmekte olduğunu ileri süren Germen, “Çevreye yönelik saldırıları da bu bağlamda ele almak gerekliliği duyulmuştur. Bu nedenle yazılı ve görsel basına yansıyan kadarı bile insanın kanını dondurur mahiyette olan bu olaylara değinmeden geçemeyeceğiz. Aydın Barosu Yönetim Kurulu olarak başta Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünü görev davet ediyoruz. Yasal uygulama boyutunu aşarak artık insan hayatına kasteden yasal yetkilerini aşan eylemlere karışan polisler hakkında gerekli soruşturmanın ve cezaların derhal uygulanmasını istiyoruz. Hukuk devletini içten çürüten bu uygulamalara göz yumanlar, hangi makamda olurlarsa olsunlar bunun vebalini taşıyamayacaklardır. Polis devleti uygulamaları hukuk devletinde yeri hiçbir zaman olmamıştır, olamazda” dedi.
  Toplumun bu olaylara karşı duyarsız kalmaması gerektiğini iddia eden Germen, şöyle konuştu: “Hak arama ve hesap sorma refleksleri törpülenmektedir. Baskıcı tutum ve davranışlar ile vatandaşlarımızın hesap sorma, hak arama istencini kırılmak ve sindirmek isteniyor. Hukukun üstünlüğü ve hukuka bağlılık konusunda asla taviz vermeyen barolarımız bu konunun üstünde her zamankinden daha hassas olarak durmaya hazırdır”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim