• BIST 106.843
  • Altın 142,689
  • Dolar 3,5367
  • Euro 4,1209

    Aydın 41. valisini ağırlıyor

    17.08.2009 11:29
    Eski Vali Mustafa Malay’ın kendi isteğiyle Merkez Valiliğine atanmasının ardından bu göreve atanan Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, Aydın’ın 41’inci valisi oldu.
    Aydın 41. valisini ağırlıyor
    Aydın 41. valisini ağırlıyor Aydın 41. valisini ağırlıyor Aydın 41. valisini ağırlıyor

    Cumhuriyetin ilanından bugüne Aydın"da en fazla görev yapan isim Muharrem Göktayoğlu olurken, en az görev yapan isim olarak ise Özdemir isimli eski vali kayıtlarda yer aldı.
    Kırklareli Valiliği"nden Aydın Valiliği görevine atanan Hüseyin Avni Coş, Cumhuriyetin ilanından bu güne kadar Aydın"da görev yapan 41"inci vali oldu. 1923 yılında M. Vehbi Demirel ile başlayan Aydın Valiliği serüveninde Aydın eski Valisi Mustafa Malay"ın kendi isteğiyle Merkez Valiliği"ne atanmasıyla Aydın 40"ıncı valisini de uğurlarken, geriye kalan 86 yıllık süreçte Aydın"da en fazla görev yapan isim iki dönem halinde de olsa Aydın"ın 37 ve 39"uncu valisi Muharrem Göktayoğlu oldu. Toplam 5 yıl 7 ay 29 günlük görev süresi ile Muharrem Göktayoğlu Aydın"da en fazla görev yapan valiler arasında ilk sırada yer alırken; 1935 yılında Aydın"da sadece 27 gün görev yapan ve soyadı bilinmeyen Özdemir isimli Aydın'ın sekizinci vali ise listenin son sırasında yer aldı.
    Cumhuriyetin ilanıyla birlikte başlayan 86 yıl süreçte Aydın"da görev yapan valiler ve görev süreleri ise şöyle: M. Vehbi Demirel 9 Ocak 1923-27 Ağustos 1923, Hüsnü Bey 19 Eylül 1923-1 Aralık 1923, O. Ziya Tekeli 5 Aralık 1923-1923, Halil Kamil 15 Ağustos 1926-11 Aralık 1927, Süleyman Sami 11 Aralık 1927-28 Ocak 1928, Hüseyin Hüsnü Berker Nisan 1928-Eylül 1930, Fevzi Toker 24 Temmuz 1930-18 Haziran 1935, Özdemir 20 Haziran 1935-17 Temmuz 1935, Salim Özdemir Günday 18 Temmuz 1935-12 Haziran 1939, Sabri Çıtak 12 Haziran 1939-30 Mart 1942, Süheyp Ruhi Karafakioğlu 27 Ekim 1942-4 Mart 1943, Salim Gündoğan 26 Ağustos 1943-7 Şubat 1948, İbrahim Rüknettin Nasuhioğlu 1947, E. Necip Yetkiner 26 Mart 1949-20 Haziran 1950, Dündar Ataker 23 Ağustos 1950-17 Temmuz 1951, Abdulah Dilaver Argun 17 Temmuz 1951-17 Aralık 1954, Anver Saatçigil 2 Aralık 1955-10 Ocak 1959, Nedim Evliya 10 Şubat 1955-2 Aralık 1955, Arif Hikmet Özgen 24 Ocak 1959-2 Temmuz 1959, Hilmi İncesu 8 Ekim 1959-8 Haziran 1960, Ali Nihat Danışman 12 Haziran 1960-3 Kasım 1960, M. Doğan Uluergüven 5 Kasım 1960-3 Temmuz 1964, Hakkı Albayrakoğlu 4 Temmuz 1964-5 Aralık 1964, Muammer Ürgen 17 Aralık 1964-10 Haziran 1967, Turgut Eğilmez 24 Mayıs 1967-5 Temmuz 1971, Turgut Kılıçer 10 Temmuz 1971-23 Ocak 1972, Sedat Kirtepe 26 Ocak 1972-19 Haziran 1975, M. Zekai Gümüşdiş 21 Temmuz 1975-13 Şubat 1978, Enver Hızlan 12 Şubat 1978-19 Haziran 1979, Minür Raif Güney 8 Haziran 1979-10 Aralık 1979, M. Kemal Şenol 10 Aralık 1979-2 Ağustos 1983, Aykut Ozan 10 Ağustos 1983-1 Mart 1988, Ünal Özgödek 1 Mart 1988-23 Mayıs 1989, Recep Yazıcıoğlu 14 Ağustos 1989-19 Ağustos 1991, Lütfi F. Tuncel 23 Ağustos 1991-1 Kasım 1993, Kadir Uysal 31 Aralık 1993-22 Nisan 1996, Muharrem Göktayoğlu 22 Nisan 1996-4 Ağustos 2000, Emir Durmaz 9 Ağustos 2000-12 Şubat 2003, Muharrem Göktayoğlu 14 Şubat 2003-1 Temmuz 2004- Mustafa Malay 25 Eylül 2007-30 Nisan 2009 ve Hüseyin Avni Coş 29 Haziran 2009-


    Diğer Haberler
    Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim