• BIST 73.476
  • Altın 593,54
  • Dolar 2,1295
  • Euro 2,9395
  • Ankara : 7 °C
  • İstanbul : 12 °C
  • İzmir : 10 °C
  • Konya : 12 °C
  • Antlaya : 0 °C
  • Aydın : 10 °C

Aydın yerel basını

24.06.2008 13:22
Ahmet Gözen / AYDINPOST

Ahmet Gözen / AYDINPOST

 

    Sevgili okuyucularım şu an Türkiye Büyük Millet meclisinde görüşülmekte olan kanuna göre, yerel Basına verilen ilanlarının ortadan kaldırılarak yerel basının sesi kesilmek istenmektedir.
     Bu çok yanlış bir uygulamadır ancak kanun henüz kesinleşmemekle birlikte bu yönde ciddi adımlar atılmaktadır.
     Anadolu Yerel Basını da bu konuda büyük çığlıklarla kazanç kapılarının ortadan kaktığı düşüncesiyle Ankara ya haykırmaktadır.
     Siyasi İktidarlar bir şekilde İstanbul medyasını şu veya bu sebepten kontrol altına almaktalar ancak yerel basını kontrol altına almak siyasi iktidarlar için ciddi bir problem oluşturmaktadır.
Aydınpost olarak bizim böyle bir problemimiz bulunmamakta. Şu anda sayfalarımızdaki ilan portföyü yaklaşık iki aylığına doludur.
      Çıkarttığımız dergilerde sayfa miktarına göre %25"lik ilan doluluğuna sahiptir. Bu da şunu göstermektedir. Aydınpost günlük ortalama 15 bin kişilik okuyucu ziyareti ile biz Aydın ilinin haber kaynağı olmaktayız.
     Bu ciddi okuyucu kitlesine sahip olmak hiçte kolay olmadı, www.aydinpost.com internet gazetesi yazarları konularında gerçekten ciddi çalışmalar yapmakta ve çok ciddi yazılar ortaya koymaktadırlar.
    Bu yazarların kendilerine göre tuttukları takımları ve tutukları partileri vardır.
   
     Ancak köşelerinde tutukları partilere ve sevdikleri dostlarına ciddi eleştirileri yapmaktadırlar.
    Hiçbir zaman tarafsızlıklarından ödün vermezler .
    İşte bunun için www.aydinpost.com internet gazetesi zaman zaman günlük 20 bin kişinin ziyaret edildiği internet gazetesi olmaktadır.
    Aydın ilinde gündemi biz oluşturuyoruz.
    Peki Aydın ilinin yerel basınını aşağıdaki tabloyu izlediğinizde,
    Mesela Çok sevdiğim ve Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sn. Mustafa Çezik Dostumun çıkardığı Mücadele Gazetesi nin trajı 500 adet, Denge Gazetesinin trajı 1000 adet, Hürsöz 1000 adet gibi tiraja sahiptirler. Bu gazeteler gazete satışlarından bir şey kazandıklarını zannetmiyorum. Aydın ilinin nüfusu yaklaşık 150 bin ise bu gazetelerin tirajı komik rakamlardır.
    Denge gazetesinde köşe yazıları yazarken bunu çok yakından görmüştüm.
        Yerel Basında çıkan gazetelerin gelirlerinin %70 Basın ilan kurumu gelirleri Seçimlerde aldıkları ilanlar veya Politikacı diyaloglar sonucu alınan ilanlar ve Belediyelerin ilanları ile bu gazeteler ayakta kalmaya çalışmaktadırlar. 
     Ancak. Mustafa Çezik Dostumun çıkardığı Mücadele Gazetesinin internet sayfasını ve gazete sayfasını incelediğinizde  gayri ciddilik ortaya çıkmaktadır.
     Sevgili Mustafa Çezik Dostumun gazeteciler cemiyeti Başkanı olarak gazetesinde ifadeyi aynen önünüze koyuyorum.
 Baş Yazar Mustafa Çezik beyin köşede yazısı yoktur.
 Aylardan beri köşe yazarların yazıları yoktur ifadeleri internet gazetesi sayfalarında bu şekilde ilan edilmektedir.
   Bu şekilde gazetecilik olmaz okuyucu ciddiyet ister eğer bu ciddiyeti göremez ise Sevgili Gazeteciler Cemiyeti Titriniz olsa bile gazetenizin tirajı 500"de kalır internet sayfanız okunmaz.
  Peki Değerli Mustafa Kardeşim nereden geçinir diye sorarsanız .
      Varsa matbaasında bastığı özel işleri derim.
      Veya Basın ilan kurumunun Aydın ilinde dağıttığı ilan pastasından alacağı para geçimini sağlamaya çalışacağı geçim parasıdır .
  
      Peki Suçlu kim Tabii kendisi  Yıllarını Basın Emekçisi olarak harcamış Mustafa Kardeşim Çağa uyum sağlayacak adımları atmamıştır.
      Aydın Gazeteciler Cemiyetini Ayağa kaldırmak hususunda gerekli çalışmaları yapmadığı gibi .
   Kendi Ekmek Teknesinde de bir yeniliğe adımını atmamıştır dolayısiyle  Aydın ilinde Basın Emekçisi ,patronu olarak layık olduğu maddi kazanca sahip olamamış gazetesi de 500 adet basılan göstermelik gazete olarak kalmıştır .

1- www.aydinpost.com internet gazetesinin
2-Aydın Plus Dergisi
3- Eski Avrasya  Tarih ve Arkeoloji Dergisi
     Yukarıdaki dergilerimizin ve İnternet gazetemizin  ilan alma miktarı fevkalade uygun rakamlardadır.
     Aydın ilinde doğru şeyler yapıldığında Bu yayınlar  hem reklam yüzdesi hem de satış olarak Aydın ili yayın hayatı için ciddi  örneklerdir.
     Aydın ilindeki diğer yerel gazetelerinin durumu ise daha da içler acısıdır, bu acı eğer yeni yasa  teklif edildiği gibi çıkarsa aşağıda tirajlarını liste olarak yazdığım gazetelerin durumu gerçekten çok kötü olacaktır.
       Sayın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mustafa Çezik bey bu konuyla ilgili bizleri niye toplantıya alıp ortak çalışma yapmamızı sağlamıyorsunuz siz Gazeteciler Cemiyeti Başkanı değil misiniz ?
      Ayrıca bu gazetelerde çalışan insanlar sizin üyeniz değil mi? Ama siz benim tuzum kuru diyorsanız mesele yok.
      Dost Acı Söyler Sn Mustafa Çezik bey  Bunu da bilmeni isterim.
   

     İŞTE AYDIN MEDYASININ RAKAMSAL DURUMU

Gazete AdıPeriyoduTirajı
Bakış GazetesiGünlük500
Denge gazetesiGünlük1000
Gazete FlaşGünlük250
Hürsöz15 günlük1000
GüzelhisarGünlük150
HedefGünlük500
HürsözHaftalık250
MercekHaftalık1000
MücadeleGünlük500
SesGünlük350
Yeni KırobaGünlük500
Yeni UfukHaftalık1000
09 KUŞADASI15 Günlük500
AKTÜEL ADAGünlük500
AnadoluGünlük300
Aydın'ın sesi Haber15 Günlük500
Bozdoğan HaberHaftalık500
Çine MadranGünlük250
ÇizgiGünlük500
Didim GündemGünlük150
Elit Haftalık500
Flaş HaberHaftalık250
Gazete 2000-DidimGünlük400
Gerçek-SökeGünlük250
Haberci GazetesiHaftalık1000
Halkın SesiHaftalık500
Hür EkspresGünlük80
Kuşadası Ekspres15 günlük500
Mavi DidimGünlük200
Menderes gazetesiHaftalık150
Nazilli İlHaftalık500
OlayHaftalık250
Özden15 günlük250
Özgür SesGünlük300
Son HaberGünlük500
Söke EkspresGünlük600
Sultanhisar HaberHaftalık200
ŞafakGünlük1000
UmutHaftalık200
Yeni Ege15 günlük250
Yeni Ekspres15 günlük500
   
Dergi AdıPeriyoduTirajı
Fama AktüelAylık1000
Aydın PlusAylık2500
Kültür-Sanat3 aylık1000
Ticaret Odası3 aylık4000
Eski Avrasya2 aylık2000

Sevgili Okuyucularım yukarıdaki tabloya bakan Şirketler size göre kime reklam verirler. Söyler misiniz ?
 Ankara da yapılan toplantılardan çıkan sonuca göre Sayın Tayip Erdoğan ve  Devleti yönetenler teferruatlardan çıkıyorlar.
    Bu gün her türlü ihalenin takip edildiği internet sayfaları var ihaleyi yapacak resmi dairelerin , müesselerin internet sayfaları var.
    Buralardan ihaleleri ilan ediyorlar .
     Siz olsanız ayrıca yerel basını na verilecek  ilan ile uğraşır mısınız hem de kendini yenilemeyen kendini çağa uydurmayan insanlara siz yardımcı olur musunuz  ?
 Yukarıda traj rakamlarını verdiğim gazeteler de ilan edilen ilanı kim görür . Ama günde 20 000 bin basan bir yerel gazete olsa reklâmdan ve ilandan geçilmez.
Misal mi? istiyorsunuz;
 Bursa da yayın yapan yerel gazetelerin tirajlarına ve gazete içeriklerine bakmanızı Anadolu nun bazı bölgelerinde yayın yapan Mesela Yeniasır gazetesine bakın .
    İnşallah Şartlar elverirse fizibilite çalışmalarımız olumlu oluşursa www.aydinpost olarak önce canlı yayına başlıyacağız ayrıca 30 000 basan gazete kuracağız .
   Ancak fizibil değerler oluşursa. Bu konuyla ilgili çok ciddi bilimsel  araştırmalar yaptırıyoruz.
Günümüzde her şey hesap kitap bilim dostlar.
Sağlıcakla kalın.

 

Bu yazı toplam 10188 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Aydınlı Efe
06 Mart 2010 Cumartesi 19:15
Yerel Basın mı?
Sayın Ahmet Gözen'in yazısı üzerine başlayan tartışma ilgimi çekti. Ancak nitelik üzerinde değil de geri planda kalması gereken konular öne çıkarılmış, mesele tiraj meselesi değil kalite meselesidir. Bir gazete çıkarmak için ciddi maliyet hesapları yapmak gerekmektedir. Bunun içinde sırtınızı ya bir siyasi gruba ya da bir ticari kuruluşa dayamak durumundasınız. çoğu arkadaşın muhabiri bile yok. Bu yüzden yerel gündemi belirleyecek güçleri bulunmuyor.
88.242.159.40
Bir Gazeteci
29 Haziran 2008 Pazar 15:35
Çezikçilere
Yıllardır Aydında gazetecilik yapmaya çalışan biri olarak, Çezik in derneğine üye olamadım. Masa başında, devletin verdiği bürolarda koltuk sahibi olan, Valiye Belediye başkanına , protokola yağ çekerek gazetecilik yapan. Hayatında araziye inmemiş bir adam olan Mustafa çezik için söylicek laf yok. Sevgili AHMET abi bu konuyu dile getirmekle iyi ettiniz. Herkesin içinde kalanalrı söylemek hakkı verdiniz. Mustafa Çezik neden aydın daki gazetecileri derneğe almıyormuş çıksın bir açıklasın bakalım. Dost meclisi diye özenti bir kurumla şehrin ileri gelenleri ile yemek yeyip sohbet edip durumunu garanti eden bu zatın gazetecilikle ilgisi varsa bende "Roma İmparatoruyum". Aydınposta sayaç koyabilirsiniz. Mucadele sitesindeki razaleti bile günde 7000 kişi ziyaret ediyor gürünüyor. Bu site içi boş, "bugünde yazı yok" diye okuyucu ile alay eden bir acemi işi, AMA SAYACI VAR...
Ahmet abi sizde sayaç koyun..
Sanki sayaç önerenler bilmiyormu. Sayacı ayarlamak elinizde,
Eğer MÜCADELE web sitesine günde 7000 ziyaretçi giriyorsa, AYDINPOST a bir milyon kişi giriyor demektir. Sayaçları ayarlayıp, hava atmasınlar.
Bizi isyan ettirmesinler. Biz Mustafa Çezik in yıllardır gazetecilik mesleğini gasp etmesine alışmıştık. O adamın kabiliyeti de bu, yağcılık ve bedavadan geçinip gitmek.

Bence gücünüz yetmez. Bunların yüzüne tükürsen yağmur sanır. Şimdi de AYDIN GAZETECİLİK HANEDANINI Kurmuş, sözde cemiyeti ve dost meclisini Oğluna devretmeye hazırlanıyormuş. Allah selamet versin.
88.247.214.135
Erman Çetin-Editör
27 Haziran 2008 Cuma 11:11
Mustafa Yılmaz bey...
Mustafa Bey, öncelikle bir noktada düzeltme yapalım. Yeni Ufuk gazetesi ile bağlantımız yok. Yayın grubumuzda değil. Ayrıca ben sorgulama yaptırttım lakin, Mustafa Yılmaz adında bir dergi abonesine de rastlayamadık. Eğer zahmet vermeyeceksek bize abone belgelerinizi mail atar mısınız? Ya da iletişim kurar mısınız? Mütevazi olduğumuzu düşünüyordum lakin, daha çok mütevazi olmaya çalışacağımızı bilmenizi isterim... Tüm uyarılarınız için ayrıca teşekkür ettiğimizi bilmenizi isterim...
78.189.20.58
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim