• BIST 108.410
 • Altın 143,491
 • Dolar 3,5304
 • Euro 4,1292

  Atça'da festival coşkusu

  03.05.2008 17:34
  Sultanhisar İlçesi Atça Beldesi'nde bu yıl 8.'si düzenlenen Uluslararası Tarım Çilek Kültür ve Sanat Festivali Denizli Mehteran Takımı'nın gösterisi ve halkoyunları ile başladı.
  Atçada festival coşkusu
  Atça'da festival coşkusu Atça'da festival coşkusu Atça'da festival coşkusu

  Bu yıl Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker'in de katıldığı festivalde, çilek üreticileri arasında yapılan yarışmalarda dereceye giren üreticiler çeşitli hediyelerle ödüllendirildi.
  Festivalin açılış törenine Tarım ve Köişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, eşi Yasemin Eker ve kızı Süeda Eker, Vali Mustafa Malay, Sultanhisar Kaymakamı Orhan Mardinli, AK Parti Aydın Milletvekilleri Mehmet Erdem, Ahmet Ertürk, AK Parti İl Başkanı İsmail Hakkı Eser, daire müdürleri, il genel meclisi üyeleri, çevre ilçe ve belde belediye başkanları ile çok sayıda davetli katıldı.
  Töreninin açılışında konuşan Atça Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya beldede geleneksel hale gelen festivalin bu yıl 8.'sini düzenlemekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Festivalin amacının tarımsal ve kültürel kalkınmanın yanı sıra çileği ve Atça Beldesi'nin tanıtmak olduğunu belirten Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya "Bu festivali büyük bir heyecan ve şevkle ilk defa 2000 yılında ulusal platformda düzenlemeye başlamıştık. Amacına ulaştığını büyük bir mutlulukla görerek ve hedefimizin çok ötesine giderek takip eden yıllarda uluslar arası platformda düzenledik. Türkiye'nin çilek üretim merkezi Atça'dır" dedi.
  Daha sonra konuşan vali Mustafa Malay ise, gıda güvenliğinin ve ülkelerin kalkınmasında tarımın öneminden söz ederek "Bir ülkede tarımın sorunları çözülürse birçok sorun da kendiliğinden çözülmüş olur. Aydın olarak bir çok konuda fedakar ve çalışkan çiftçilerimizin gayretleri ile ülkemizin ve hatta dünyanın en iyi ürünlerini üretmenin mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.
  "ÜRETİM YAPANA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ"
  Hükümet olarak her zaman üretenin yanında olduklarını, bilinçli ve kaliteli üretim yapanın da daha çok ürün elde ettiğini belirten Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye'de çilek üretiminin son 5 yılda 145 bin tondan 250 bin tona yükseldiğini söyledi. Üretimdeki bu artışa paralel olarak ihracat rakamlarının da yükseldiğini belirten Bakan Eker "Beş yıl önce dünyada çilek üretiminde 8. sıradaydık, şu anda 4. sıraya yükseldik. 5 yıl önce 10 bin ton çilek ihracatı yapıyorduk, şimdi bu rakama 17 bin tona yükseldi. Bu gelişmeler mutluluk verici gelişmelerdir" diyerek festivalin hayırlı olmasını diledi.
  Konuşmalarına rdından Atça Lisesi, Gürcistan, Macaristan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden konuk olarak gelen halk dansları topluluğunun gösterileri ilgiyle izlendi.
  Gösterilerin ardından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Teknik Çilek yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri verildi. Bu yıl 38 üreticinin katıldığı yarışmalarda jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucu İzzet Türkmen birinci, Levent Atabek ikinci, Mehmet Ergen üçüncü, Birol İlkhan da dördüncü oldu. Yarışmada ilk dörde giren üreticiler altın, başarı belgesi ve değişik hediyelerle ödüllendirildi. Yarışmanın birincisi İzzet Türkmen'e ödülü Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker tarafından verildi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim