• BIST 106.843
 • Altın 142,669
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1209

  Altın Güvercin'de tartışma

  24.09.2008 07:14
  Kuşadası'nın simgesi haline gelen Altın Güvercin Beste Yarışması ve Festivali'nin patent hakkı, tartışma konusu oldu.
  Altın Güvercinde tartışma
  Altın Güvercin'de tartışma Altın Güvercin'de tartışma Altın Güvercin'de tartışma

  Kuşadası'nın simgesi haline gelen ve Türkiye'nin alanındaki tek beste yarışmasını da bünyesinde barındıran Altın Güvercin Beste Yarışması ve Festivali'nin patent hakkı, tartışma konusu oldu. Bir dönem Türk Pop Müziği'ne damgasını vuran ve birçok yıldızın keşfedilmesine önayak olan Altın Güvercin'in, son 4 yıldır yapılmamasına karşın tartışmaları bitmiyor.
  Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan'ın "Altın Güvercin'in patenti bizde ancak bütçesi 1.5 milyon YTL. O nedenle yapamıyoruz" şeklindeki açıklamaları, ünlü organizatör Ali Rıza Türker'i kızdırdı. Türker, yarışmanın bütçesinin hiçbir zaman 1.5 milyon YTL olmadığını ve bunun yanında yarışmanın resmi patentinin kendisinde olduğunu savundu. Organizatör Ali Rıza Türker, Altın Güvercin Müzik Yarışması'nın proje ve marka hakkının Türker Reklamcılık Şirketi'ne ait olduğunu ve Türk Patent Enstitüsü'nün marka
  Tescil Belgesi'nin bulunduğunu vurguladı. Türker, yarışmanın 17 yıl boyunca, en makul, hatta emsal festivallere göre oldukça düşük rakamlarla gerçekleştirildiğini iddia ederek, "En son 2004 yılında yapılan yarışmanın bütçesi KDV hariç 400 bin YTL'dir. Başkan Fuat Akdoğan tarafından telaffuz edilen 1.5 milyon YTL rakamı hiçbir zaman söz konusu dahi olmamıştır. Festivalin 2004 yılından sonra yapılamamış olmasının nedeni kesinlikle bütçe değildir. Kaldı ki 17 yıl boyunca yapılan festivalin 17 yıl sonra bütçe
  nedeniyle yapılamaması söz konusu olamaz. Festivalin hangi bütçelerle gerçekleştirildiği hususu yıl yıl gerek belediye kayıtları, gerekse sözleşmeler ve faturalar ile sabit olup gerektiğinde bu belgeleri de ibraza hazırız" dedi. Türker, Kuşadası halkı ile bu denli özdeşleşen ve ülkemize önemli yetenekler kazandıran festivalin devamı konusunda istekli olduklarını ifade etti.
  Belediye Başkanı Fuat Akdoğan ise yanlış anlaşıldığını belirterek, "Patenti bizde demedim. Doğrudur, patenti biz de değildir. Dönemin belediye başkanı ve encümeni Kuşadası'nın simgesinin hakkını söz konusu firmaya vermiş" diye konuştu. Akdoğan, festival ve yarışmaların bütçe nedeniyle yapılamadığı yönündeki sözlerine ise "Patenti elinde bulunduran şirketin en son geçtiğimiz yaz verdiği teklif 1 milyon 300 bin YTL'dir. Ancak sorun bu değildir. Bu tutardaki harcamalar için bakanlık onayı gerekmektedir"
  dedi. Böylesine önemli bir festivalin belediye bütçesiyle yapılamamasının sıkıntısını yaşadıklarını belirten Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, "Altın Güvercin Beste Yarışması ve Festivali'nin geldiği noktada bir belediyenin sorumluluğunda olmaması gerekiyor. Sorun böylesi kökleşmiş, böylesi prestijli bir festivalin halen bir belediye bütçesiyle yapılmasıdır. Oysa bu yarışmayı sahiplenebilecek birçok müzik kuruluşu mevcuttur. Onların bu yarışmaya sahip çıkması gerekir" dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim