• BIST 108.410
 • Altın 143,491
 • Dolar 3,5304
 • Euro 4,1292

  AKP'nin politikasını eleştirdi

  03.03.2011 16:23
  Cumhuriyet Halk Partisi Aydın İl Başkanı Hulusi Şahinci, il binasında düzenlediği basın toplantısında AK Parti hükümetinin tarım politikalarını eleştirdi.
  AKPnin politikasını eleştirdi
  AKP'nin politikasını eleştirdi AKP'nin politikasını eleştirdi AKP'nin politikasını eleştirdi

  AYDINPOST HABER/Murat Uçkaç-Cumhuriyet Halk Partisi Aydın İl Başkanı Hulusi Şahinci, il binasında düzenlediği basın toplantısında AK Parti hükümetinin tarım politikalarını eleştirdi.
  Başkan Şahinci, “Dünyanın önde gelen tarım ülkelerinden biri olarak Türkiye bugün artık başka ülkelere bağımlı hale gelmiş tarım ve hayvancılıkta sürekli ilerlemiştir. AKP hükümeti çiftçiye destek vermek yerine çiftçiden ağır vergiler almaktadır. Hem çiftçiden 6 milyar vergi keseceksin hem de çiftçiye 5 milyar destek bile vermeyeceksin. Böyle tarım düzeni olabilir mi? Böyle bir düzende çiftçi ayakta kalabilir mi? Cumhuriyet Halk Partisi olarak yeni bir tarımsal düzen ile çiftçimiz emeğinin hakkını ve ürününü değerini alacaktır” dedi.
  Başkan Şahinci, “Cumhuriyet Halk Partisi; toprağın bereketini yok eden, çiftçiyi muhtaç hale düşüren bu iktidarı ve bu düzeni değiştirecektir. CHP olarak hedefimiz öncelikle kendi kendine yeterliliği daha sonra tarım ürünleri ihracatında büyümeyi hedef alan bir tarımsal yapının oluşturulmasıdır. Çiftçimizin yaşam kalitesi ve refahını yükseltmek için üreticinin katma değeri yüksek, talebi olan ve rekabet şansı bulunan üretimlere yöneltilmesine çalışacağız. Kurulacak “Arazi Edindirme Ofisi” ile topraksız üreticiler ile toprağı yetersiz üreticilerin sorunlarına çözüm getirilmesi için canla başla çalışacak değerlendirilmeyen toprakların üretime açılması, verim ve alan artışı için sulama sisteminin yaygınlaştırılmasını sağlayacağız. Bu hedef doğrultusunda 2023"e kadar 11 milyon hektar araziyi toplulaştıracak ve 4 milyon hektar arazinin sulama imkânına kavuşturulmasını sağlayacağız.  Ülkemizi besleyen çiftçilerimizin hak ettiği yaşam standartlarına ulaşması için bütçeden tarıma ayrılan paranın 6-8 milyar TL"lerden 16 milyar TL"ye çıkartacağız. Sistemin işleyişi ve denetimi için “Tarım Piyasaları Denetleme ve Düzenleme Kurumu” kuracak, tarımın dünyadaki gelişmelerden yararlanabilmesi için yapılacak araştırma-geliştirme çalışmalarını yürütecek Araştırma Konseyi"ni oluşturacağız” diye konuştu.
  CHP İl Başkanı Hulusi Şahinci ayrıca, “Çiftçinin Üretici Bitlikleri şemsiyesi altında toplanacak, üretici ve satış kooperatiflerini etkin hale getirecek,hal sisteminin yeniden yapılandırılarak ve çiftçinin emeğine sahip çıkan bir sistem içerisine eklenmesini sağlamış olacağız. AKP"nin iktidara geldiği 2002 yılında 1 lira olan mazotun 3-4 lira çıkması, gübre ve tarım, hayvan ilaçlarındaki inanılmaz artış, bunun yanı sıra süt fiyatlarının 50 kuruşa kadar düşmesi çiftçimizin belini bükmüştür. Ortadoğu"nun tarım ve hayvancılık ülkesi olarak görülen Türkiye"de bugün kurbanlık hayvan dahi bulmak neredeyse imkansız hale getirilmiş et halkımızın tadını bir yana bırakın ismini dahi unuttuğu bir besin maddesi olmuştur.
  Tarım ve hayvancılık ülkesi olarak lanse edilen ülkemizde bugün 332 bin insan aç, 20 miyon insan ise yoksul olarak hayatını sürdürme mücadelesi vermektedirler. Bu büyük bir tezatlıktır. Yeni tarım düzenimiz ile sağlayacağımızı üretim artışı ile de aç ve yoksul insan bırakmayacak, herkesin sofrasında ülkemizin tarım ve hayvancılık ürünlerinin girmesini sağlayacağız. Cumhuriyet Halk Partisi tarım ve hayvancılıkta kalkınmayı sağlayacak, çiftçilerimizin derdine derman olacağız”dedi.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim