• BIST 107.489
 • Altın 142,830
 • Dolar 3,5604
 • Euro 4,1449

  AKP’de delege krizi

  25.08.2008 08:48
  Aydın Ak Parti’de Merkez İlçe kongresinin ertelenmesi yeni kavgaları beraberinde getirdi.
  AKP’de delege krizi
  AKP’de delege krizi AKP’de delege krizi AKP’de delege krizi

  Aydın Ak Parti"de Merkez İlçe kongresinin ertelenmesi yeni kavgaları beraberinde getirdi.

  Aydın"da ilçe ve belde kongrelerine devam eden Ak Parti"nin 31 Ağustos"ta yapacağı Merkez İlçe kongresi ileri bir tarihe alındı.

  Kararın Genel Merkez tarafından verildiğini belirten Ak Parti İl Başkanı İsmail Hakkı Eser, genel merkezin kongrelere tek liste ile gidilmesi yönünde bir kararı olduğu için kongreyi ileri bir tarihe ertelediklerini söyledi.

  Aydın teşkilatındaki muhalifler ise kongrelerde seçilen isimlerin il yönetimi tarafından değiştirilip yerlerine başka isimleri delege yaptıklarını öne sürerek ertelemeye bunun sebep olduğunu belirttiler. Delege seçimlerinde listede adı olmayan isimlerin bile delege yapıldığını iddia eden muhalifler, merkez ilçe seçimlerinde çıkaracakları adayın önünü kesmek için bu yola başvurulduğunu söyledi.

   

  Güdüme girmez

  Merkez İlçe Başkanı seçilen Şuayip Yiğen, “Şu anki merkez ilçe Başkanı Gökhan Ökten atama ile göreve geldiğinden herkesi kucaklayan bir yönetim oluşturulduğu söylendi. Gördüler ki Ökten onların güdümünde gitmeyecek. 20 gün geçmeden yerine yeni arayışlar başladı” dedi.

  Delege seçimlerinden sonra listelerin değiştirildiğini iddialarını doğrulayan Yiğen, “Delege seçimlerinde adı bile geçmeyen bazı isimlerin seçimden sonra listelere eklendiğini gördük. Hani bunlar bütünleştirici ve herkese kucak açan bir tutum sergileyecekti. Daha ilk günden lastik patladı. Verdikleri sözde durmadıkları  için tek listeyle girmeyi planladıkları kongrede çıkaracakları adayın ilk rakibi ben olacağım” diye konuştu.

   

  Delege listelerinde yapılan değişiklikleri tespit ettiklerini ve mahalle temsilcilerinin şikayeti üzerine Kocaeli Milletvekili Fikri Işık"ın genel merkez tarafından Aydın"a gönderildiğini öne süren Yiğen şöyle konuştu:

  “Kongre Işık"ın verdiği rapor doğrultusunda ertelendi diye düşünüyorum. Aydın"da İsmail hakkı Eser ve il yürütme kurulunun delege listelerinde yaptığı adaletsizlik Aydın"da partimize zarar verdi.”

   

  İncelemek yeter

  Mart ayında yapılan istifalarla bir anda görevden alınan merkez ilçe yönetiminin eski başkanı Cüneyt Bayraktar da delege listelerinde yaptıkları incelemeler sonucunda 40 üyenin adının silinip yerine başkalarının yazıldığını tespit ettiklerini söyledi.

  Bayraktar, “Delege seçimlerinde sandıktan çıkan listeleri incelediğimizde yapılan değişiklikleri bizim olduğumuz gibi herkes görecektir. Bu hem hukuksal anlamda bir suçtur hem de hak yemektir. Bunlar bizim merkez mahallelerde tespit ettiklerimiz. Köylerde neler yapıldı bilmiyoruz” dedi.

  Gökhan Ökten"in de delege isimlerinin değiştirilmesinde kullanıldığını iddia eden Bayraktar, “Biz görevden alınıp yerimize Gökhan Ökten başkanlığında yeni bir yönetim oluşturuldu. Sayın Ökten"i yapılacak ilk kongrede aday olarak çıkarmayı düşünüyorlardı. Fakat Ökten de parti içi menfaat kavgalarının kurbanı oldu. Son olarak Mehmet Kıvanç ismi üzerinde birleştiler” diye konuştu. (Yeniasır)

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim