• BIST 107.700
 • Altın 143,977
 • Dolar 3,5286
 • Euro 4,1426

  Akdoğan'ı rahatlatan karar

  12.07.2008 08:41
  22 yıl sonra askere çağrılan Kuşadası Belediye Başkanı için iptal kararı verildi.
  Akdoğanı rahatlatan karar
  Akdoğan'ı rahatlatan karar Akdoğan'ı rahatlatan karar Akdoğan'ı rahatlatan karar

  Eksik askerlik hizmeti yaptığı gerekçesiyle 22 yıl sonra hakkında celp kararı çıkartılan Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan'ın Askeri Yüksek İdare Mahkemesi(AYİM)'e yaptığı iptal başvurusu kabul edildi. Bu kararla AYİM, Akdoğan"ın başvurusu üzerine dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkarılma işlemini iptal etti. 7 Eylül 2007 tarihinde Kuşadası Askerlik Şubesi tarafından Keşan'ndaki birliğine teslim edilmesi için hakkında celp kararı çıkartılan Fuat Akdoğan, AYİM'in aldığı yürütmeyi durdurma kararıyla yeniden görevinin başına dönmüş, ardından da mahkemenin alacağı kesin kararı beklemeye başlamıştı.
  Bilindiği gibi, Akdoğan 1985 yılında Avusturya'da bir yardım şirketinde yabancı işçi statüsünde çalışıp, askerliğini 2 ay bedelli olarak Burdur'da yapmıştı. Bir ihbarı değerlendiren Asker Alma Dairesi (ASAL) Akdoğan'ın Avusturya'da çalıştığını beyan ettiği şirketle, Kuşadası'nda babasına ait şirketlerden resmi olarak bilgi istedi. Gönderilen yanıtlarda Akdoğan'ın 1985 yılında bedelli askerlik yapmak üzere başvurduğunda ve yurt dışında olduğunu beyan ettiği süreçte, Türkiye'de ve babasının şirketinde sigortalı olarak çalıştığı saptandı. Bunun üzerine harekete geçen ASAL, Kuşadası Askerlik Şubesi'ne bir yazı göndererek, vatani görevini 22 yıl önce Burdur'da bedelli olarak yapan Akdoğan'ın tekrar askerlik hizmeti yapmak üzere çağrılmasını istedi. Kuşadası Askerlik Şubesi de Kuşadası Kaymakamlığı'na başvurarak Akdoğan'ın polis kanalıyla kendilerine teslim edilmesini istedi. Celp kararının ardından 7 Eylül 2007 tarihinde yerine Belediye Meclis Üyesi Abdullah Sarı'yı vekil olarak bırakan Akdoğan, ardından alınan celp kararının haksız ve geçersiz olduğunu savunarak, avukatı Prof. Dr. Barış Kocaoğlu kanalıyla AYİM'e yürütmeyi durdurma ve iptal istemiyle başvurmuştu.
  Akdoğan'ın Kuşadası gibi önemli bir ilçenin belediye başkanlığı görevini yürüttüğünü dikkate alan Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Askeri savcının mütalaasının ardından "Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan'ın mahkeme sonuçlanmadan askere alınmasının ileride telafisi güç zararlar doğuracağı" gerekçesiyle 26 Eylül 2007 tarihinde hakkındaki celp kararıyla ilgili yürütmenin durdurulması kararını vermişti. Akdoğan hakkında yürütmeyi durdurma kararı verilmesinin ardından, Akdoğan tekrar başkanlık görevine dönmüş, ancak AYİM"deki mahkemede devam etmişti. Dün davayı esastan görüşen AYİM, ASAL tarafından verilen celp kararına ilişkin olarak, Akdoğan"ın dövizle askerlik hizmete kapsamından çıkarılma işlemini iptal ettiği bildirildi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim