• BIST 107.700
 • Altın 143,961
 • Dolar 3,5286
 • Euro 4,1426

  Akdoğan'a 1 yıl hapis

  30.04.2008 12:20
  Plajları usulsüz işlettirerek görevini kötüye kullanmaktan suçlu bulundu
  Akdoğana 1 yıl hapis
  Akdoğan'a 1 yıl hapis Akdoğan'a 1 yıl hapis Akdoğan'a 1 yıl hapis

  KUŞADASI Belediye Başkanı AKP'li Fuat Akdoğan ile Belediye Hesap İşleri Müdürü Yusuf Atak, `Kuşadası plajlarını yasalara aykırı olarak işletirmek, ihale yapmaksızın plajların üçüncü kişilerce kullanılmasına olanak tanımak, belediyeyi zarara uğratmak ve bu suçları birden fazla kez işleyerek görevlerini kötüye kullanmak' suçlarından yargılandıkları davada, 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Hapis cezası ertelendi. Akdoğan ve Atak hakkında ayrıca, 3 yıl süre ile denetimli serbestlik süresi belirlenmesine karar verildi.

  Kuşadası'nın dünyaca ünlü Pigale, Papaz Hamamı, Palmiye ve Karaova plajları ile Kese Dağı Mesire Yeri'nin kiralanmasıyla ilgili usulsüzlük yaptıkları, meclis kararlarına aykırı davrandıkları, üçüncü kişilerin buralardan rant sağlamasına göz yumdukları gerekçesiyle geçen yıl Kuşadası Belediye Başkanı AKP'li Fuat Akdoğan ve Belediye Hesap İşleri Müdürü Yusuf Atak hakkında açılan dava sonuçlandı. Kuşadası 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın sonunda mahkeme heyeti verdiği kararda şöyle dedi:

  "Plajların meclis kararıyla tahsis edildiği savunulmakta ise de gerçekte bu kararların tahsise ilişkin olmadığı...Palmiye, Karaova ve Pigale kiralanması veya tahsis edilmesi konusunda bir meclis kararının bulunmadığı...Mevcut belgelere göre plajların belediye tasarrufunda olduğu, ancak bazı kişilerce usulsüz kullanımına göz yumulduğu...Plajlardan elde edilecek gelirlerin de Hüseyin Can Vakfı'na bırakıldığı...Papaz Hamamı Plajı'nın takas yoluyla bir şirketin kullanımına verilerek belediyenin zarara uğratıldığı. İhale mevzuatına ve protokol hükümlerine aykırı olarak, ihale yapılmaksızın plajların üçüncü şahıslarca işletilmesine imkan tanınarak, belediyenin plajlardan daha yüksek gelir elde etmesine imkan sağlamamak suretiyle sanıkların görevlerinin gereklerine aykırı hareket ettiği anlaşılmıştır. Böylece belediyenin zarara uğramasına neden olarak `görevi kötüye kullanma' suçunu, aynı suç işlenme kararı kapsamında değişik zamanlarda birden fazla işledikleri için cezalandırılmışlardır."

  Mahkeme, Başkan Fuat Akdoğan ve Müdür Yusuf Atak'a önce 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Hafifletici nedenlerle 1 yıl 15 güne indirilen ceza ertelendi. Takdir hakkını kullanan mahkeme heyeti, Akdoğan ve Atak hakkında ayrıca, 3 yıl denetimli serbestlik süresi belirlenmesine karar verdi. Bu süre zarfında herhangi bir suç işlenmesi halinde ertelenen cezanın işleme konulmasına hükmedildi.

  Başkan Akdoğan ve Müdür Atak'ın kararı temyiz edeceği belirtildi.
  DHA

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim