• BIST 107.152
 • Altın 143,431
 • Dolar 3,5606
 • Euro 4,1613

  "Ağır çanta" uyarısı

  10.10.2008 15:34
  Okulların açılmasıyla birlikte öğrenciler içi kilolarca ağırlıktaki kitap, defter ve kırtasiye malzemeleriyle dolu olan okul çantalarını taşımaya başladı.
  Ağır çanta uyarısı

  Okulların açılmasıyla birlikte öğrenciler içi kilolarca ağırlıktaki kitap, defter ve kırtasiye malzemeleriyle dolu olan okul çantalarını taşımaya başladı. Aydın"da bir çok okulda temel ders kitaplarının yanında öğretmenlerin de tavsiyesi ile okula getirilip götürülen yardımcı kitaplar minik öğrencilerin yükünü daha da artırdı. Aydın FİZİREM özel Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi hekimlerinden Dr. Cavidan Ay, ağır okul çantalarının omurga eğriliğine neden olduğunu ve büyümeyi yavaşlattığını söyledi.
  Bir çok çocuğun ders kitapları ve defterlerle hayli ağırlaşan çantalarına doldurdukları gereksiz malzemelerle daha da yükünü daha da ağırlaştırdığını kaydeden Uzman Dr. Cavidan Ay, eğitimcilerin ve velilerin bu konuda öğrencilere yardımcı olmasını ve günlük ders programına göre gerekli malzemenin taşınmasını önerdi. Gelişim çağındaki çocukların omurgalarının daha hassas olduğunu ve eğrilen omuriliğin vücudun diğer organlarının çalışmasını zorlaştırdığını kaydeden FİZİREM Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı Ay “Ağır olan okul çantaları tek omuza yüklenerek ya da sürekli aynı omuzda taşındığında sırt eğriliklerine neden oluyor. Bu hastalığa tıp dilinde 'Skolyoz' adı veriliyor. Skolyoz bir başka deyişle omurganın arkadan bakıldığında C ya da S şeklini alması olarak da tanımlanıyor. Eğer çantanın yanda taşınması gerekiyorsa 12 yaşına 4 kilogram, 15 yaşına kadar 5 kilogramı geçmemelidir. Çanta uzun süre taşınmamalıdır. En doğru taşıma şekli her iki omuza eşit yük düşecek şekilde sırtta taşınmasıdır. Çanta sırtta bile fazla ağır olmamalıdır. Ağırlık fazla olduğunda bu defa çocuklar öne eğilerek yürümelerinden dolayı kamburluk rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. 7 yaşında 10 kilogramlık okul çantası taşıyan zaten çanta taşırken yoruluyor” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim