• BIST 107.041
 • Altın 143,530
 • Dolar 3,5635
 • Euro 4,1526

  AGD'den kınama

  09.07.2009 14:28
  Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Aydın Şube Başkanı Barış Soyuçok, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesinde son günlerde yaşanan hadiselerin Türk milletini derinden üzdüğünü ve endişeye sevk ettiğini belirtti.
  AGDden kınama
  AGD'den kınama AGD'den kınama AGD'den kınama

  Çin tam bir asırdır sürdürdüğü Doğu Türkistan"daki Uygur Türklerine yönelik katliamlarına bir yenisini daha eklediğini iddia eden Barış Soyuçok, “Birkaç gündür yaşanan olaylarda yüzlerce dindaşımız ve soydaşımız hayatını kaybetmiştir. Tüm dünyanın gözü önünde sistematik bir asimilasyona tabi tutulan Müslüman Uygur Halkı göz göre göre katledilmektedir. Anadolu Gençlik Derneği olarak Doğu Türkistan"da dünyanın gözleri önünde cereyan eden bu kanlı olayları kınıyoruz. Bu olayların ve saldırıların Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bölgeye yaptığı ziyaretin hemen sonrasında meydana gelmesi düşündürücü ve esef vericidir” dedi.
  Bölgede yaşananlara karşı ortaya konulan duyarsızlığın üzücü olduğunu savunan Soyuçok, “Ticari bir takım menfaatleri uğruna bu olaylara sessiz kalan ülkeleri kınıyoruz. İran"da yaşanan olayları bahane ederek dünyayı ayağa kaldıran batının bu olaylara kayıtsız kalması son derece manidardır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti sorumluluk alanının sadece kendi hudutları ile sınırlı olduğunu düşünemez. Türk hükümeti Uygurlu kardeşlerimize yönelik saldırıların derhal durdurulması için vakit geçirmeksizin kararlı bir tutum sergilemeli, Çin hükümeti nezdinde gerekli girişimlerde bulunmalı ve bunun ısrarlı takipçisi olmalıdır. Hükümet, Türkiye"deki Çin elçiliği vasıtası ile Çin"e ciddi bir uyarıda bulunmalıdır. Çin"e karşı gerekli siyasi, ekonomik ve diplomatik girişimlerde bulunması gerekmektedir. Çin, Doğu Türkistan"daki insanlık dışı katliam, sürgün, ırki aşağılama ve asimilasyon gibi uygulamalarını derhal durdurmadığı takdirde Çin mallarının Türkiye"ye girişine asla izin verilmeyeceği konusunda uyarılmalıdır” diye konuştu.
  Türkiye"nin öncülüğünde kurulan D-8"in derhal hayata geçirilmeli ve zulme karşı gerekli tedbirlerin derhal alınması gerektiğinin altını çizen Soyuçok, şeklinde konuştu: “Anadolu Gençlik Derneği olarak vicdan sahibi insanları Çin"in Doğu Türkistan"da uyguladığı bu vahşete karşı tavır almaya, tepki vermeye davet ediyoruz. Bizler AGD Aydın şubesi aracılığıyla bölgede yaşanan Çin mezalimini kınamak için bir hatim kampanyası başlatıyoruz. Üzerinden topladığımız hatimleri şehit kardeşlerimizin ruhlarına ithaf edeceğiz”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim