• BIST 106.711
 • Altın 143,532
 • Dolar 3,5567
 • Euro 4,1387

  Adü'nün hedefi en iyi 5 olmak

  22.12.2008 11:13
  Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Eğitim Fakültesi’nin, Türkiye’de eğitim veren devlet üniversiteleri arasında, öğretim üyesi sayısı, araç-gereç, fiziki olanaklar ve kamu personeli seçme sınavındaki başarısı ile ilk 15 içinde yer aldığı bildirildi.
  Adünün hedefi en iyi 5 olmak
  Adü'nün hedefi en iyi 5 olmak Adü'nün hedefi en iyi 5 olmak Adü'nün hedefi en iyi 5 olmak

  Güçlü akademik kadrosu yenilikçi ve vizyon sahibi öğretim üyeleri ile Eğitim Fakültesi, önümüzdeki 15 yıl içerisinde, Türkiye"nin en iyi beş eğitim fakültesi arasına girmeyi hedefliyor. Bu hedeften hareketle, fakülte, öğretim üyesi sayısı ve kalitesini artırarak, Avrupa Birliği koşullarına uygun, en az bir yabancı dil bilen, ezberci olmayan ve sorun çözücü öğretmenler yetiştirmeye devam ediyor.
  Üniversitenin yayın organı ADÜ Haber Dergisi"nde yer alan habere göre; ADÜ Eğitim Fakültesi, ilk olarak sınıf öğretmenliği lisans programına alınan 104 öğrenci ile çıktığı yolda bugün, ilköğretim, Türkçe eğitimi, güzel sanatlar eğitimi, yabancı diller eğitimi, eğitim bilimleri, bilgisayar ve öğretim teknolojileri, ortaöğretim fen ve matematik ile sosyal alanlar eğitimi olmak üzere toplam 8 bölüm ve bin öğrenciye ulaştı. Özel üniversitelerle kıyaslandığında çok, bazı devlet üniversiteleriyle kıyaslandığında az gibi gözüken fakültenin öğrenci sayısı, aynı yıl kurulan üniversiteler ile kıyaslandığında oldukça iyi bir rakamı ifade ettiği bildirildi. Öğretim elemanı almaya kuruluşundan 3 yıl sonra başlayan fakülte, bugün 3"ü profesör, biri doçent, 16"sı yardımcı doçent, olmak üzere toplam 45 akademik personele sahip. Bu haliyle fakültede öğretim elemanı başına yaklaşık 20 öğrenci düştüğü bildirildi. Eğitim Fakültesi, akademisyen sayısındaki nicelik ve nitelik artışını akademik yayın alanında da yakalamaya çalışıyor. Akademik yayınlar açısından eğitim fakülteleri arasında ilk beşe girme hedefini taşıyan fakülte, bugüne kadar ulusal ve uluslararası makale, bildiri, kitap ve kitap bölümü gibi bilimsel etkinliklerin yanında çok sayıda araştırma projesine imza attı. Doktora ve yüksek lisans düzeyinde çalışmalar yapan fakülte, öğrencilerin yüksek lisans çalışması yapmasını da teşvik ediyor. Fakülte köylere kadar inen uygulamalı eğitim sistemi ile de dikkat çekiyor.
  Fakülte bugüne kadar çok sayıda kongre, sempozyum, seminer, panel, çalıştay, alan çalışması ve grup toplantısı ile sanatsal etkinlik, kişisel ve karma sergi, workshop ve konsere ev sahipliği yaptı. Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri bugüne kadar, belediye, emniyet, valilik ve milli eğitimin istediği tüm konferans taleplerine cevap verdi. 2007–2008 eğitim öğretim döneminde verilen konferans sayısı 150 olarak gerçekleşti.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim