• BIST 107.700
 • Altın 144,091
 • Dolar 3,5280
 • Euro 4,1445

  ADÜ'de ölüm araştırması

  04.01.2009 18:47
  Aydın Adnan menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve İnsan Kaynakları Geliştirme, Tanıtım ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Didem Evci, doğalgaz nedeniyle ölümlerin risk yaklaşımı ile önlenebileceğini s
  ADÜde ölüm araştırması
  ADÜ'de ölüm araştırması ADÜ'de ölüm araştırması ADÜ'de ölüm araştırması

  Ankara"da yaşanan olaydan sonra herkesin birbirini suçladığını ifade eden Evci, bu tür üzücü olayların yaşanmaması için kontlarda gaz dedektörü kullanılmasını önerdi.
  Doğalgaz nedeniyle son günlerde yaşanan olayların, özellikle yedi değerli genç insanın ölümünün “neden” sorusunu beraberinde getirdiğini kaydeden ADÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve İnsan Kaynakları Geliştirme, Tanıtım ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Didem Evci açıklamasında “Kim sorumlu, neden kombilere bakım yaptırılmadı, pencerelerdeki havalandırmaları hava soğuk diye neden kapatır insanlar, doğalgaz şirketi neden tüm binanın gazını kesmedi ve benzeri birçok “neden” sorusu soruluyor. Bu soruların hepsine cevap veren uygulamaya “risk yaklaşımı” adı verilmektedir. Risk yaklaşımında risk analizi, risk değerlendirme ve risk yönetimi yer almaktadır” dedi.
  Doğalgaz örneğinde de risk yaklaşımının çok basit bir şekilde incelenmesi gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Didem Evci “Bu konuda altın kural "Bir riski önlerken diğer bir riski oluşturmamak, maliyet insan hayatından önemli olamaz" yaklaşımıdır. Doğalgaz nedeniyle meydana gelen ölümlerde ortaya atılan görüşler ya konut yönetimini, ya konutta oturanları ya da doğalgaz sunan şirketleri suçlayıcı niteliktedir. Asıl suçlu “risk yaklaşımı” kültürünü yerleştirmeyen, hala usta-çırak modelini destekleyen işletim sistemleridir. Doğal havalandırma sistemi eğer insanların soğukta üşümelerine neden oluyorsa ve otomatik tepki olarak havalandırma noktaları kapatılıyorsa neden hala konutlarda gaz dedektörleri, otomatik gaz kesici sistemler ve otomatik havalandırma sistemlerinin kullanımına başlamıyoruz?” ifadelerine yer verdi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim