• BIST 106.843
 • Altın 142,309
 • Dolar 3,5332
 • Euro 4,1140

  ADÜ Söke'de panel

  29.04.2009 15:09
  Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Söke Meslek Yüksekokulu yenilenebilir Enerji kaynaklarından "Rüzgar-Güneş" konulu panel düzenledi.
  ADÜ Sökede panel
  ADÜ Söke'de panel ADÜ Söke'de panel ADÜ Söke'de panel

  Söke Belediyesi Vali Recep Yazıcıoğlu Kültür Salonunda gerçekleşen panele; ADÜ Rektörü Şükrü Boylu, Söke İlçe Kaymakamı İsmail Demirhan, Söke İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Ali Serin, CHP İlçe Başkanı Sevim Şahin, ADÜ Söke Meslek Yüksek Okulu Müdürü Sabiha Işık, Yüksek Okul öğretim üyeleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.
  Panelde Yrd. Doç. Dr. Numan Sabit Çetin PV-Rüzgar hibrit güç Sistemlerinin değerlendirilmesi ve Söke ölçeğinde uygulanabilirliği; Öğretim Görevlisi Kıvanç Başaran Rüzgar enerjisinden Elektrik üretimi, rüzgar türbini uygulama alanları, örnek uygulama; Yüksek Mühendis Eşref Deniz Bir dağ evinde solar sistem kurulum aşamaları, örnek uygulama; Fırat Salmanoğlu Ululasal fotovoltik PV teknoloji platformu konularında konuşmacı olarak yer aldılar. ADÜ Söke Meslek Yüksekokulu Müdürü Sabiha Işık; "Yenilenebilir hibrit enerji sistemleri AR-GE grubu üyelerini bu panelde bir araya getirerek, bu konulardaki gelişmelerin ve uygulamaların sunulacağı, bilgi alışverişlerinin yapılabileceği bir ortam sağlamayı amaçladık. Bu panel kapsamında, alandaki gelişmelerin değişik alanlarda faaliyet gösteren sanayicilerin, çeşitli halk kitlelerinin ve öğrenci gruplarının anlayabileceği bir dille ele alınması amaçlanmıştır. Panelin; üniversite, sanayici, meslek kuruluşlarından gelen katılımcılara teorik ve uygulama anlamında kazanımlar sağlaması ve üniversite-sanayici-meslek kuruluşları arasındaki işbirliği ortamında katkıda bulunması amaçlanmıştır. Enerji, modern insanın gündelik yaşamını sürdürebilmesi için temel gereksinimlerdin biridir. Bu sebeple, enerji üretiminin ve tüketiminin planlanması ve enerji siteminde verimliliğin artırılması tüm dünyanın üzerinde durduğu bir konudur. Dünya enerji ihtiyacı her yıl artış göstermektedir. Bu ihtiyacı karşılayan fosil kökenli enerji kaynakları ise, hızlı şekilde azalmaktadır. Fosil yakıt kaynaklarının sınırlı oluşu ve hava kirliliği gibi çevresel sorunlar nedeni ile yenilenebilir enerji kaynakları enerji gereksiminin karşılanmasında önemli bir kaynak olarak görülmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili dünyada ciddi bir hareketlenme başlamıştır. Özellikle Avrupa Birliği ülkeleri bu konuda başı çekmektedirler. Avrupa Birliği ülkeleri, 2010 yılında tükettikleri enerjinin ortalama yüzde 22'sini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayacaklarını taahhüt etmişlerdir. Ülkemizin coğrafi koşulları göz önüne alındığında gerek rüzgar ve gerekse güneş potansiyeli bakımından oldukça iyi durumda olduğu görülür” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim