• BIST 90.182
 • Altın 147,216
 • Dolar 3,6478
 • Euro 3,9515

  Ada'da kurtuluş coşkusu

  07.09.2009 15:53
  Adada kurtuluş coşkusu
  Kuşadası'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 87. yıldönümü, Kuşadası Belediyesi koordinatörlüğünde düzenlenen törenlerle kutlanıyor.
  Ada'da kurtuluş coşkusu Ada'da kurtuluş coşkusu Ada'da kurtuluş coşkusu

  Kuşadası'ndaki 7 Eylül Kurtuluş Bayramı kutlamaları, sabah Kaymakamlık binasında temsili kurtuluş etkinliğiyle başladı. Askerler ve efelerin canlandırdığı temsili kurtuluşun ardından temsili birlikler tarafından komutana çiçek verilerek, göndere bayrak çekildi. Daha sonra Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen, Garnizon Komutanı Binbaşı Murat Biçer ve Belediye Başkanı M. Esat Altungün, askerler, efeler ve vatandaşlarla birlikte Atatürk Anıtı önüne geldi.
  Saat 10.30'da ise Atatürk Anıtına çelenkler konulup, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen, Kuşadası Garnizon Komutanı Murat Biçer, Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün ile Kuşadası Emniyet Müdürü Olcay Yakup İnankur ve daire amirlerinin yanı sıra siyasi parti temsilcileri ve meslek kuruluşlarının başkanları ile vatandaşların katıldığı törenlere, Kuşadası'nda tatillerini geçiren turistler de büyük ilgi gösterdi. Tören sırasında Türkkuşu"na bağlı pilotlar mikrolayt gösterisi sundu.
  Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Tüm Kuşadası"nın ve Türk halkının emperyalist işgalden kurtuluşun 87. yıldönümünü kutlayan Altungün, başta Mahmut Esat Bozkurt olmak üzere Kurtuluş Savaşı"nın kahramanlarını minnetle andıklarını söyledi. Sömürgen emperyalistlerin “böl-parçala-yönet” yöntemini bugün de sürdüklerinin altını çizen Başkan Altungün, “Tarihimiz bilincimizdir. Dün sömürerek işgal edenler, bugün sömürü düzenlerini sürdürebilmek için bu oyunu sürdürüyor. Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra Avrupa"nın göbeğinde katledilen milyonlarca masum insan, Afganistan"da bitmek bilmeyen savaş, kanıksanmış bir Filistin, Tarihi talan edilen ve bölünen bir Irak. Emperyalizm dünyaya savaştan ve yıkımdan başka hiçbir şey vermiyor. Dün emperyalizme karşı omuz omuza mücadele eden, aynı cephede aynı düşmanla birlikte çarpışan bu ülkenin insanları arasında dinsel ve etnik ayrımcılığı körüklemenin, kimlere faydası olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu oyuna gelmeyeceğiz. Bu bilinçle 7 Eylül"ün değerini biliyoruz. 7 Eylül"ler, işgalin, sömürünün sonudur. Ulusal bütünlüğümüzün harcıdır. Cumhuriyetin ve demokrasinin temelidir. Bu yüzden 7 Eylül"ü yaşatan özgürlüğümüzü bize emanet eden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına sonsuz şükranlarımı sunuyorum” dedi.
  Törenlerin ardından, resmi geçit ve kortej gerçekleştirildi. Daha sonra Jandarma Komutanlığı"nda ve Kuşadası Belediyesi"nde kabul törenleri yapıldı. Gün boyu süren şenlikler sırasında ayrıca Kuşadası"nın çeşitli noktalarında folklor ekipleri ve efeler tarafından halk oyunları gösterileri gerçekleştiriyor.
  Bu arada, Kuşadası'nın Kurtuluş şenlikleri,saat 17.00"de Türkkuşu tarafından gerçekleştirilecek hava akrobasisi, mikrolayt, motorlu yamaç paraşütü gösterileriyle devam edecek. Saat: 21.00'de ise karadan ve denizden fener alayı, ışık ve ses gösterilerini yapılacak. Saat: 21.30'da ise ünlü Türk Halk Müziği sanatçısı Tolga Çandar, İsmail Cem Barış ve Dostluk Meydanında ücretsiz halk konseri verecek.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim