• BIST 107.700
 • Altın 143,977
 • Dolar 3,5286
 • Euro 4,1426

  Ada'da alevi paneli

  15.02.2009 10:56
  Kuşadası'nda "Türkiye'nin Alevi Sorunları" paneli düzenlendi.
  Adada alevi paneli
  Ada'da alevi paneli Ada'da alevi paneli Ada'da alevi paneli

  Alevi Kültür Dernekleri Kuşadası Şubesi tarafından organize edilen ve Belediye Düğün Salonu'nda gerçekleştirilen panele konuşmacı olarak Ankara Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Alevi Enstitüsü Kurul Üyesi Doç. Dr. Ayhan Yalçınkaya ve Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Tekin Özdil katıldı.
  Kuşadası Belediye Başkanı ve DP Kuşadası Belediye Başkan Adayı Fuat Akdoğan, CHP Kuşadası Belediye Başkan Adayı M. Esat Altungün ve MHP Kuşadası Belediye Başkan Adayı Abdullah Sarı ile kalabalık bir vatandaş topluluğunun izledi panelde açılış konuşmasını Alevi Kültür Dernekleri Kuşadası Şube Başkanı Cafer Kotan yaptı. Kotan, Türkiye'deki alevi sorunlarının çözümü için büyük önem taşıyan panele gösterilen ilgiye teşekkür etti.
  Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Tekin Özdil, Alevilerin birçok sorunu olduğunu ve bunların en başında ise ibadet sorununun geldiğini söyledi. Sorunlara geniş bir açıdan bakılması gerektiğini kaydeden Özdil, "Alevi cephesinden bakıldığında devlet sorunları görmüyor, görüyor olsa bile sorunlara yaklaşım şekli yanlış. Devlet günü kurtarmak için çözümler bulunuyor ama bunlar yeterli olmuyor. Ortada çözülmesi gereken daha sorunlar var" dedi.
  Doç. Dr. Yalçınkaya ise, devletin Alevileri artık fark etmeye başladığını belirterek, "Laiklik açılımı din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması değildir. Çünkü devlet dine müdahale ediyor. Bir ülkede dinsizseniz demokratik özgür bir ülkeden bahsedemezsiniz. Devlet, Alevileri görüyor ve onları sorun olarak niteliyor. Alevilerin devletten istediği şeyi bir cümleyle toparlayabiliriz Aleviler devletin kör olmasını istiyor. Yani devlet herkesin diline, dinine karışmasın herkesi yurttaş olarak görsün"
  diye konuştu.


  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim