• BIST 108.052
 • Altın 143,033
 • Dolar 3,5299
 • Euro 4,1310

  "4+4+4'de Çözüm Hastaneler Değil, Eğitim Kurumlarıdır"

  11.08.2012 07:28
  Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Eralp Atay, "Çocukların bu gelişimleri tamamlanmadan ilkokul 1. sınıfa başlamaları
  4+4+4de Çözüm Hastaneler Değil, Eğitim Kurumlarıdır

  Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Eralp Atay, "Çocukların bu gelişimleri tamamlanmadan ilkokul 1. sınıfa başlamaları

  ruh sağlığını pek çok yönden olumsuz olarak etkileyecektir" dedi.

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın 4+4+4 kademeli zorunlu eğitim sistemi kapsamında okula başlama yaşını 66 aya indirdiğini anımsatan Dr. Eralp Atay, "Gelen tepkiler ve baskılar üzerine çocuğunu okula göndermek istemeyen velilerden sağlık raporu isteyeceğini bildirdi. Sağlık Bakanlığı haricinde özel hastaneler, aile hekimlerinin raporlarının kabul edilmeyeceğini duyurdu. Gelişim dönemi açısından henüz oyun çağında bulunan 66 aylık çocuğun okul öncesi eğitim almadan ilkokul disiplinine girmesi, onun ruhsal, duygusal ve bilişsel gelişimini sekteye uğratarak yıllarca sürecek olan akademik hayatı açısından olumsuz sonuçlar doğuracaktır. 5 yaş çocuğu zihinsel, fiziksel, sosyal ve psikolojik olarak ilkokula henüz hazır değildir. Çocuğun okul eğitimine katılabilmesi için gerekli sosyal, duygusal, bilişsel, dil ve motor becerilerinin gelişimi 6 yaştan önce tamamlanmaz. Bu bilimsel ortalama dışında kalan çok az çocuk vardır. Çocukların bu gelişimleri tamamlanmadan ilkokul 1. sınıfa başlamaları

  ruh sağlığını pek çok yönden olumsuz olarak etkileyecektir" diye konuştu.

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın "Velinin hastaneden aldığı sağlık raporunda, 'Çocuğun zihnen okula başlaması' uygun değildir" denilirse dahi bu çocukların anaokuluna alınacağına işaret eden Atay, "Ama çocukların kesinlikle eğitimden uzaklaştırılması söz konusu olmayacak. Sadece velinin 'Ben çocuğumu okula göndermek istemiyorum' demesi bizim için yeterli değil. O nedenle sağlık raporu istiyoruz. Bu konuda çok kararlıyız. Peşini de asla bırakmayacağız. Bütün bunlara rağmen çocuğunu okula göndermeyen ailelere de zaten idari para cezamız var. Günlük 15 lira para cezası keseceğiz. Cezaya rağmen çocuk yine gönderilmezse ek 500 lira ceza daha kesilecek. Bilimsel açıdan 72 ayını doldurmamış çocukların okula başlaması doğru değildir, bu konuda kaygısı olan ailelerin rapor almaya yönlendirilmesi dayatma ve bilim dışıdır.

  Bu konu, hekimlik meselesi değil, eğitim meselesidir. Milli Eğitim Bakanlığı SBS'de, LYS'de ve LGS'de olduğu gibi topu hekimlere atmaktan vazgeçmelidir. Yeni dönemde çocuklarımızı bir kaos ortamı beklemektedir. Çocukların 72 aydan önce ilkokul 1. sınıfa başlamaları başta kaygı bozuklukları, okul başarısızlığı, kendine güvensiz olarak büyümeleri

  ve davranış sorunlarının gelişmesi açısından sakıncalıdır. Bu yaştaki çocukların okul öncesi eğitim almaları daha doğrudur.

  İlkokula başlama yaşı 72 ay ve üstü olarak ivedilikle düzeltilmelidir. Önümüzdeki eğitim-öğretim yılı için söz konusu yasal düzenleme yetiştirilemeyecek ise Milli Eğitim Bakanlığı taraflarla bir araya gelerek çocuklarımızın zarar görmeyeceği bir çözümü ortaya koymalı, aileleri hekimlere yönlendirmekten vazgeçmeli, ülkenin eğitim sorunlarına çözüm için hekimlerden çare bekler duruma düşülmemelidir" şeklinde konuştu.

  aydinpost-twitter.png aydinpost-facebook.png

   

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim